Multimedieskatten reducerer it-afdelingens magt

Medarbejdere vil selv bestemme, hvilken mobil de skal betale skat af. Producenter går udenom it-afdelingen.

It-afdelingens dage som bestemmende for, hvilket computerudstyr ansatte bruger, er ovre.

Medarbejdere gider ikke længere lade sig diktere, hvilken mobil eller laptop de skal bruge for at løse arbejdsopgaverne. Det er konklusionen i den nye globale rapport Technology Predictions 2010 fra Deloitte. I Danmark vil tendensen blive endnu mere udtalt, fordi medarbejderne nu skal betale skat af deres firmatelefon.

"Trenden er global. Som brugere vil vi have indflydelse på hvilken mobiltelefon og computer, vi får via vores arbejde. Samtidig er de tekniske forhindringer blevet mindre, og derfor er det sværere for it-afdelingerne at argumentere for, at alle ansatte skal have én og samme standardløsning. Herhjemme vil vi formentlig se, at tendensen understøttes af multimedieskatten. Når folk skal beskattes af deres mobiltelefon eller bærbare computer, vil de også have medindflydelse på hvilken model, det skal være," sige Kim Gerner, der er leder af markedsgruppen for Teknologi-, Medie- og Telebranchen i Deloitte i Danmark.

Tidligere skulle producenterne ramme virksomheders it-chefer med slagtilbud og annoncer for at få adgang til virksomhedens medarbejdere. Derfor blev produkterne udviklet og lanceret på business-to-business markedet med it-afdelingerne, som den afgørende døråbner, og først i anden bølge blev produkterne markedsført over for almindelige forbrugere. I dag bliver flere og flere produkter udviklet med helt almindelige forbrugere som mål. Mobiltelefoner og pc’ere er en del af den enkeltes personlige arbejdsredskaber – og identitet – og brugerne gør oprør mod, at virksomhedernes it-afdelinger fra centralt hold dikterer hvilke modeller, der skal bruges.

Rapporten forudser samtidig et boom i salget af de såkaldte tablets som bl.a. Apples iPad. Det vil ændre forbrugsmønsteret, blandt andet vil traditionelle GPS’ere efter en årrække med massivt salg blive presset, fordi tablets kan det samme og meget mere.

Læs rapporten her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren