3G bredbånd æder kobber

Nye tal fra 3 viser, at det mobile bredbånd allerede nu er godt på vej til at afløse de faste internetforbindelser. Mere end halvdelen af 3's kunder har nemlig mobilt bredbånd som deres eneste forbindelse til nettet.

Mobilt bredbånd har længe været opfattet som et supplement til de faste internetforbindelser men nye tal viser en ny tendens: 55 procent af 3's kunder har nemlig mobilt bredbånd som deres eneste internetforbindelse.

76 procent af de kunder, der har mobilt bredbånd hos 3, har erstattet en gammeldags forbindelse via kabel. Det er især ADSL-forbindelserne, der står for skud, men det mobile bredbånd afløser også internetforbindelser via kabel-tv, antenneforeningsnetværk, analoge telefonlinjer og ISDN.

Morten Christiansen, 3's danske direktør, vurderer, at det mobile bredbånd de kommende år bliver en decideret ADSL-killer. Det skyldes flere ting. Blandt andet, at det mobile bredbånd er blevet lige så hurtigt som det kobberbaserede ADSL, dækningen er ofte rigtig god og så kan man dele en mobil bredbåndsopkobling med andre via en router.

Ericsson vurderede på årets Mobile World Congress, at det mobile bredbånd på globalt plan vil have en milliard brugere om få år. Ericsson tror på, at det mobile bredbånd helt kan erstatte kabelforbindelserne, når der er tale om hastigheder op til 20 Mbit/s.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren