NTC: Elselskaberne spilder milliarder

Ifølge TDC's nye ejere kan elselskabernes bredbåndsinvesteringer overhovedet ikke betale sig.

TDC's nye ejere er ikke ét sekund i tvivl om, at elselskabernes milliardinvesteringer i bredbåndsnet rundt om i Danmark er penge ud af vinduet. Det skriver Jyllands-Posten.

»Rundt om i Europa ser vi, at elselskabers planer om at etablere fiber til hjemmet ikke har den store succes. Derfor venter vi på den lange bane, at elselskaberne konkluderer, at satsningen ikke kan betale sig,« siger TDC's nye bestyrelsesformand Kurt Björklund, der kommer fra en af kapitalfonde bag opkøbet af TDC.

Selv om han mener, at elselskaberne uden tvivl er den største trussel mod TDC-forretningen, er han alligevel ikke nervøs. Han vurderer nemlig, at TDC i kraft af initiativer som højere bredbåndshastigheder, lavere priser og en markant udbygning af sit netværk står stærkt i kampen mod elselskaberne.

Omkring 40 elselskaber har indtil videre planer om at investere op mod 10 milliarder kroner i udbygning af lokale bredbåndsnet. Ambitionen er at kunne tilbyde 1,2 millioner danskere højhastighedsbredbånd.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere