HP vil købe 3Com

Hewlett-Packard vil overtage producenten 3Com for 2,7 milliarder dollar.

Den amerikanske computergigant Hewlett-Packard vil nu overtage en af de største producenter af netværksudstyr, 3Com, for 2,7 milliarder dollar eller omkring 13,5 mia. kr. Bestyrelsen i begge selskaber har allerede godkendt handlen.

3Com fremstiller switches, routere og sikkerhedsudstyr til netværk og har sit hovedkvarter i Marlborough, Massachusetts. Selskabet sælger blandt andet netværksbaserede Intrusion Prevention systemer under navnet Tippingpoint.

Med købet ønsker HP at styrke sin netværksforretning, ikke mindst i Kina, hvor 3Com har sit fokus. Halvdelen af 3Coms omsætning sidste år kom således fra det kinesiske marked. Der er kun minimalt overlap i produkt-porteføljerne fra HP og 3Com.

Handlen bliver tolket som et angreb på den største producent af netværksudstyr, Cisco. I en kommentar understreger Cisco, at HPs køb af 3Com blot bekræfter at netværk er ved at udvikle sig til den centrale platform for alle former for kommunikation og it.

HPs overtagelse af 3Com skal først godkendes af de relevante myndigheder og det ventes at falde på plads i første halvdel af 2010. Men godkendelsen er ikke sikker. Senest har EU-Kommissionen protesteret over Oracles planlagte køb af Sun Microsystems.
 

 

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere