Tv-apparater er ikke fremtidssikrede

De færreste tv-apparater, der bliver solgt i dag, er klar til at modtage digital tv. Elektronikbranchen erkender, at informationen kan gøres bedre.

Blot fordi du har brugt tusindvis af kroner på dit nyeste plasma-tv, skal du ikke regne med at være garderet til at håndtere de kommende års digitale tv.

Langt størstedelen af de tv-apparater, der bliver bliver solgt i dag risikerer ifølge business.dk at gå i sort, når DR og TV2 efter 1. november 2009 slukker for det analoge tv-signal.

For forbrugere med tv uden indbygget tuner betyder det, at de om få år skal holde styr på op tre fjernbetjeninger. En til at justere lyd og billede på fjernsynet, en til at se blandt andet DR1 og DR2 via parabolboks og en tredje fjernbetjening til at se TV2 via den digitale setup-boks.

Når den digitale tuner ikke er indbygget i tv-apparatet, så er der ingen vej uden om - man bliver nødt til at kaste flere penge efter en digital tv-boks, som ud over ekstra investeringer er en ekstra standby-strømsluger.

Hos Branchen for Forbrugerelektronik (BFE) mener man ikke, at elektronikforhandlere vejleder for lidt om den nye teknologi. Tværtimod. BFE's kommunikationschef Finn Möbius mener, at det i stedet er op til forbrugerne at tage stilling til om hvorvidt, man vil have et tv med indbygget eller uden digital tuner. Men samtidig erkender han dog, at producenter og butikker skal informere bedre om den nye teknologi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.