Google gemmer oplysninger for længe

Google er kommet i modvind i Europa i forbindelse med søgninger på nettet. En gruppe under EU mener, at Google gemmer indsamlede oplysninger i for lang tid.

En rådgivende gruppe i EU har kontaktet Google omkring selskabets politik om personlige oplysninger, fordi søgegiganten gemmer oplysninger om søgninger i flere år.

Kritikken kommer fra Artikel 29-gruppen under EU, der er en gruppe af eksperter indenfor databeskyttelse. De mener ikke, at Googles politik på området falder indenfor rammerne af EUs standarder for databeskyttelse.

Google har bekræftet, at de allerede tidligere har modtaget et brev fra en databeskyttelsesgruppe i Norge, der også har en repræsentant i Artikel 29-gruppen. Endnu et brev ventes på vej fra selve EU-kommissionen på vegne af Artikel 29-gruppen, skriver netavisen MarketWatch.com, der har talt med en anonym kilde.

Google kan stå til en bøde, hvis EU konkluderer, at firmaet har overtrådt reglerne om databeskyttelse.

Google er kommet i Artikel 29-gruppens søgelys, efter selskabet for nyligt købte netreklamefirmaet DoubleClick for over 17 milliarder kroner.

Nicole Wong, selskabsrådgiver for Google, skriver i et svar til MarketWatch.com, at selskabet mener, at deres seneste ændringer til logfiler vil imødekomme de bekymringer, som beskrives i det norske brev. Desuden beskriver hun, hvordan Google jævnligt taler med europæiske lovgivere og forbrugergrupper for at tage hensyn til deres feedback.

DoubleClick fører omfattende data om annoncekampagner på internettet, hvilket inkluderer, hvem der klikker på hvilke bannere og hvor ofte. Sammen med Google har det skabt en kombination, der blandt andet har fået konkurrenter som Microsoft til at anklage Google for monopolisering. Men private grupper har nu også meldt sig blandt kritikerne, og også i USA er myndighederne blevet bedt om at se på Googles dominerende position på det netbaserede reklamemarked.

Følg med i ComONs fokus om Google og deltag i debatten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere