Wired har kåret årets Vaporware

Duke Nukem kunne ikke holde titlen forever.

Med Steve Jobs legendariske ord "Real artists ships" in mente har Wired for 12. år i træk kåret de mest hypede produkter, der missede deadline. Tidligere i år blev stikket hevet ud af spillet Duke Nukem Forever, der har siddet solidt på tronen i stort set samtlige 12 år. Derfor er der en ny spiller i toppen af listen i år.

Det er læserne, der har kåret årets vaporware. Den eneste regel er, at produkterne skal være lovet lanceret i år. Man kunne altså ikke stemme på et produkt, der blot var rygtet udgivet i år.

Andre produkter var nok forsinket, men endte med at komme i gang. Derfor er Large Hadron Collider ikke med på listen, selv om den har fået mange stemmer. Listen er en anelse USAcentrisk. Men på 10. pladsen er danskere og amerikanere fælles om ikke at have fået adgang til Spotifys tilsyneladende forjættede land.

De øvrige produkter er blandt andet spil, fladskærme, bærbare, tablets og en router. Hvis man ikke vil læse, hvem der vandt her, så følg linket til Wireds 12. annual Vaporware awards.

Året Vaporware 2009 er... Starcraft II: Wings of Liberty.

Intet andet produkt fik så mange stemmer som Blizzards længe ventede Sci-Fi RTS. Som en vedholdende læser skriver "The waiting sucks. It has been 12 years since blood war. Come on Blizzard". Han har ret. 12 år er længe at gå og vente.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere