Windows 7 giver baghjul til Vista

En direkte sammenligning mellem Windows 7 og forgængerne Vista og Windows XP viser at det nye styresystem er hurtigere til næsten alle opgaver.

Den første offentlige betaversion af Windows 7 kommer sandsynligvis allerede inden for den næste uges tid. Det ventes at Microsoft vil frigive Beta 1 lige efter den store elektronikmesse CES i Las Vegas. Den aktuelle beta-version (build 7000), som ikke er beregnet til almindelige brugere, er allerede dukket op på nettet - dog uden Microsofts godkendelse. Og de første tests af betaen viser, at der kan være god grund til at glæde sig til det nye styresystem.

Hos ZDNet har man sammenlignet Windows 7 betaen, Vista SP1 og Windows XP SP3 på to forskellige testmaskiner. Dels et high-end system med AMD Phenom 9700 2,4 GHz processor, 4 GB RAM og Radeon 3850 grafikkort, og dels en low-end computer med Intel Pentium Dual Core E2200 2,2GHz processor, 1 GB RAM og GeForce 8400 GS grafikkort.

ZDNet har testet styresystemets ydelse med 23 forskellige opgaver - lige fra kopiering af filer og brændning af dvd'er til komprimering og udpakning af arkiver - og næsten i alle tilfælde var Windows 7 hurtigere end forgængerne.

Det er specielt imponerende, fordi der stadig er tale om betakode, som normalt er noget langsommere end det færdige produkt. Meget tyder dermed på, at det er lykkes for Microsoft at bryde den uheldige tradition, at hver ny generation af Windows er mere hardware-krævende end forgængerne.

Til gengæld tyder de første tests også på, at antallet af nye funktioner i Windows 7 i forhold til Vista er ret begrænset. Der er primært tale om små rettelser og forbedringer og ikke de store omvæltninger sammenlignet med forgængeren.

Efter den første offentlige beta i denne måned vil Microsoft frigive en række release candidates af Windows 7 i løbet af året, og det færdige produkt kommer efter planen i begyndelsen af 2010 - tre år efter frigivelsen af Vista.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere