Vista stadig ikke populær hos virksomhederne

En undersøgelse blandt cheferne i Dansk IT viser, at it-cheferne ikke ligefrem står på stikkerne for at investere i Vista. Styresystemet indeholder ingen livsnødvendige opdateringer, lyder forklaringen.

Danske it-ledere er endnu ikke parate til at vende XP ryggen og skifte til Microsofts nye styresystem, Vista, i stedet.

Det viser en undersøgelse, som Dansk IT har lavet blandt sine medlemmer. De deltagende it-chefer repræsenterer cirka 80.000 medarbejdere.

I undersøgelsen giver cheferne udtryk for, at de ikke har planer om at skifte til Vista inden for det næste år. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

»Vista indeholder ikke nogen funktioner, som er voldsomt påtrængende, og giver ikke noget sikkerhedsmæssigt i forhold til XP,« siger Dansk ITs formand, Lars Mathiesen, til avisen.

Han ser det som helt naturligt, at it-lederne ikke vil udsætte sig for styresystemets børnesygdomme.

Analysevirksomheden Gartner har tidligere opfordret branchen til at vente med et eventuelt Vista-skift til 2008.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere