eBay overvejer at sælge Skype

Skype kan blive solgt ved årets udgang, med mindre selskabet formår at optimere indtjeningen på eBays andre forretningsområder.

Auktionssitet eBay vil overveje at sælge Skype, hvis ikke internet-telefonselskabet kan optimere kerneforretningen bedre end på nuværende tidspunkt. Det skriver Financial Times.

Således indikerer eBays nyudnævnte CEO, John Donahue, over for avisen, at firmaet vil overveje telefonselskabets skæbne ved årets udgang.

»Hvis synergierne er stærke, vil vi beholde det i vores portefølje. Hvis ikke, vil vi revurdere det,« siger John Donahue til Financial Times.

På trods af Skypes individuelle telefoni-succes mangler eBay - her tre år efter overtagelsen - stadig at bevise, at telefonselskabet kan få resten af koncernens forretningsområderne til at blomstre.

»Vi ved, at Skype er en fantastisk separat forretning,« fastslår John Donahue, der samtidig tilføjer, at telefonselskabet forventes at omsætte for 500 millioner dollars i 2008.

I løbet af årets første tre måneder er Skypes brugerantal vokset med 33 millioner. Det betyder, at selskabet nu har 309 millioner registrerede brugere.

eBay ejer ligeledes netbetalingstjenesten PayPal, som John Donahue forventer vil være en del af forretningen »i mange år«.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere