Adobe og Symantec lægger pres på EU

Adobe Systems og Symantec forsøger nu at få EU-Kommissionen til at gribe ind overfor Windows Vista.

De to Microsoft-konkurrenter Adobe Systems og Symantec lægger nu pres på EU-Kommissionen med henvisning til, at det kommende Windows Vista kan ødelægge deres forretning. Hos Adobe er man bekymret over Microsofts planer om at indbygge software til håndtering af elektroniske dokumenter i Vista (XML Paper Specification eller forkortet XPS). Dette ses som en direkte konkurrent til Adobes eget PDF-format.

Symantec kritiserer Microsofts planer om at indbygge sine egne sikkerheds-programmer og frygter samtidig, at softwarefirmaet vil lægge hindringer i vejen for konkurrenternes programmer.

Microsoft har netop advaret om, at ethvert indgreb i Vistas design kan »øge sikkerhedsrisikoen for europæiske forbrugere«. Derfor bør EU-Kommissionen afholde sig fra at blande sig i udviklingen af det kommende operativsystem, mener Microsoft. Men dette argument bliver afvist af Symantec.

EU-kommissær Nellie Kroes har opfordret Microsoft til at sikre, at Windows Vista ikke bliver brugt til unfair konkurrence. I 2004 blev Microsoft idømt en europæisk rekordbøde på 3,7 milliarder kroner for monopolmisbrug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere