Visa Europe har udviklet et nyt betalingskort med indbygget kodegenerator. Kortet skal beskytte mod svindel, ikke mindst ved nethandel. Det skriver digi.no. I dag kan enhver kopiere kortets nummer, udløbsdato og sikkerhedskode på bagsiden, hvorefter man kan bruge disse oplysninger til at handle på nettet uden at være i besiddelse af det fysiske kort.
Det bliver anderledes med det nye kort, hvor ejeren skal indtaste sin pin-kode på det indbyggede tastatur, hvorefter kortet viser en engangskode der bruges til at gennemføre transaktionen.
Dermed sikres, at det ikke er muligt at kopiere kortoplysningerne og derefter handle løs på nettet. Og selv hvis nogen har fået fat i det fysiske kort, kan de stadig ikke bruge det til at bestille varer online uden at kende pin-koden.
I krypteringens verden er engangskoder langt den mest sikre metode til at beskytte kommunikation mellem to parter. Men engangskoder bruges sjældent, fordi metoden har en række ulemper - ikke mindst at afsender og modtager af kommunikationen skal have en metode til at udveksle koderne.
Det kan klares med en kodegenerator som den, Visa vil indbygge i sine kort. I første omgang er der tale om et pilotprojekt, og det vides ikke hvornår de første bankkunder kan få glæde af systemet.