IBM udfordres af HPs milliard-opkøb

Hewlett-Parkard har netop købt verdens næststørste selskab inden for it-service, Electronic Data Systems, for 13,9 milliarder dollars. Computergiganten forventer nu at fordoble omsætningen på service-området.

Hewlett-Packard (HP) udfordrer IBM i kampen om markedet inden for it-service. Således har HP netop offentliggjort, at man har købt Electronic Data Systems (EDS), der er verdens næststørste virksomhed på området.

HP vil betale 25 dollars per aktie, hvilket betyder en samlet købspris på 13,9 milliarder dollars - eller 67 milliarder danske kroner. I en pressemeddelelse fremgår det, at computergiganten forventer at fordoble omsætningen på service-området, der i 2007 rundede 16,6 milliarder dollars (80,1 milliarder kroner).

Opkøbet af EDS vil uden tvivl udfordre IBMs dominans på service-markedet. HPs administrerende direktør Mark Hurd lægger da heller ikke skjul på, at de to firmaer sammen skal positionere sig som en stærk spiller på området.

»Kombinationen af HP og EDS vil skabe en ledende figur inden for global it-services. Sammen vil vi være en stærkere forretningspartner, som leverer den bredeste og stærkeste portefølje af produkter og services i industrien,« siger HP-bossen i en pressemeddelelse.

EDS vil dog fortsat beholde sit navn, der blot vil få tilføjet "an HP company" som branding. Firmaets domicil i Texas vil fortsat være afdelingens hovedkvarter, og EDS' nuværende direktør, Ronald A. Rittenmeyer, vil fortsætte som leder for service-området.

Analyseselskabet Gartner anslår, at det globale marked for it-service løber op i cirka 748 milliarder dollars, hvor IBM har positioneret sig som den største aktør med en 2007-omsætning på 54 milliarder dollars. Til sammenligning omsatte EDS sidste år for 22 milliarder dollars.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel