Artikel top billede

Det skal være nemmere at lande offentlige it-ordrer

De nuværende it-udbudsregler er alt for bøvlede for små og mellemstore virksomheder.

EU-udbudsreglerne for at byde ind på offentlige it-projekter har længe været en dyr, bøvlet og juridisk jungle at kaste sig ud i, hvad enten man er en lille, mellemstor eller sågar stor dansk it-virksomhed.

Derfor vil politikerne på Christiansborg have ændret reglerne både nationalt og på EU-niveau, når Danmark sætter sig i formandsstolen for EU om et lille halvt års tid.

Det fortæller Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen, til Computerworld, efter et møde mellem it-industrien og politikere fra begge fløje på Christiansborg i går.

"Jeg vil sørge for, at alle de indspark, vi fik fra it-branchen i går, bliver samlet sammen til et whitepaper. På den måde har vi noget at arbejde videre på," siger Michael Aastrup Jensen.

Skal klagenævnet fjernes?

Konkret fremhæver Michael Aastrup Jensen, at Klagenævnet for Udbud skal kigges efter i sømmene som noget af de første.

"På nuværende tidspunkt er det alt for nemt at klage, og det er nærmest standardreaktionen, at nogen klager over udbuddene, hvilket forsinker beslutningsprocesserne," fortæller Venstre-politikeren.

Han vil dog ikke gå så vidt som at love, at klagenævnet bliver sløjfet fremover.

"Jeg hørte ikke en eneste, der gerne ville beholde Klagenævnet for Udbud. Men vi skal nøje overveje, om et klagenævn er den rigtige løsning," forklarer Michael Aastrup Jensen.

Bagatelgrænsen skal forhøjes

Samtidig vil politikerne også have forhøjet bagatelgrænsen for, hvornår et it-projekt skal i udbud.

På nuværende tidspunkt ligger grænsen på knap en million kroner for statslige it-udbud, mens grænsen er på 1,4 millioner kroner ude i kommunerne.

"Når der skal udarbejdes en løsning til 1,8 millioner kroner, virker det nærmest absurd, at 32 forskellige selskaber skal opfylde omfattende standardkrav for overhovedet at komme i betragtning til at få opgaven. Det skal vi også have kigget på," lyder det fra Michael Aastrup Jensen.

Han indskyder samtidig, at virksomheder fremover næppe skal tvinges til at udfylde "flere tusinde" kriterier, der kræver dyr advokat- og konsulentbistand, når de sender deres tilbud ind til offentlige myndigheder.

Michael Aastrup Jensen oplyser, at forslagene fra Dansk IT og IT-Branchen også fik positive ord med på vejen fra den røde blok, så der er åbnet mulighed for et nationalt kompromis for at få indført lettere og mere fleksible udbudsregler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren