Artikel top billede

Thomas Fredenslund er projektdirektør hos Skat.

Skat: Vi er uden overblik efter CSC-konflikt

Det vil tage tid, før Skat får det fulde overblik over, hvordan CSC-konflikten vil påvirke myndigehedens udviklingsprojekter.

læs også:
CSC: Sådan rydder vi op i sommer
CSC forsinker nyt system til Skat
Skat holder daglige møder med CSC: Vi er bekymrede

Skat, der er storkunde hos CSC, har endnu ikke noget overblik over hvordan den nyligt overståede konflikt hos it-giganten kommer til at påvirke myndighedens udviklingsprojekter. 
 
Skat har været hårdt ramt af konflikten, som har betydet, at flere projekter allerede er blevet udsat i månedsvis, mens Skats batch-kørsler hos CSC er ramt resten af juli måned med.
 
Selvom der er gået nogle uger siden konflikten stoppede, er det endnu svært for Skat at fastslå, hvad og hvordan konflikten har påvirket udviklingsprojekterne hos Skat.   

Overblik kræver mere tid 

"Vi har faktisk ikke et præcist overblik endnu. Udvikling er af en anden natur end drift, hvor man kan se konsekvenserne ret hurtigt. Det tager nogle gange lidt længere tid at finde ud af, om en aktivitet, der er kommet bagud, får betydning for den næste milepæl. Så vi har ikke et fuldstændigt billede endnu," siger Thomas Fredenslund, der er projektdirektør.
 
Han fortæller, at det er den ordinære strejke, der startede den første juni, som har påvirket udviklingsdelen hos Skat mest.
 
Det skyldes blandt andet, at mange udviklingsfolk har skullet håndtere driften under konflikten. 
 
Folk flyttet fra udvikling til drift
"Det, der er sket under konflikten, er, at driftsstabilitet er blevet prioriteret højt. Og når nogen så har været strejkeramt på det område, så har det ført til, at vi både i Skat og hos leverandøren har måttet gardere noget af driftsafviklingen via nogle folk fra udviklingsområdet," siger Thomas Fredenslund.
 
"Den anden del er, at CSC har haft udviklere på udviklingsprojekter, der har været ramt af strejken selv," siger Thomas Fredenslund.
 
Mens Prosas strejke hos CSC altså har påvirket udviklingsdelen hos Skat, har CSC's lockout, der begyndte den niende februar, stort set ikke berørt myndigheden.   
 
"Det var meget begrænset. Så vidt jeg husker, var det én eller to personer. Det var i al fald ikke et niveau, der havde betydning," siger Thomas Fredenslund.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere