Artikel top billede

Alcatel klar med vild monster-chip til routing

Alcatel-Lucent har nu udstukket kursen for fremtidens operatør-routere.

Computerworld News Service: Alcatels FP3, som er den seneste i en serie af packet-processerings chip, kan køre trafik med 400 Gbps (bits per sekund), samtidig med at den tager hånd om særlige behov for mange forskellige tjenester.

Med lanceringen røg den ind foran Alcatels konkurrenter, og chippen forventes i en nær fremtid at skulle køre en core router i konkurrence med Cisco Systems og Juniper Networks.

Ved hjælp af bare to FP3'er planlægger Alcatel at bygge et line card med fire 100-gigabit porte, som hver kan køre med fuld hastighed ved både line in og line out.

Det første line card, der kommer med FP3, vil have to porte og kommer i handlen i midten af næste år, siger Lindsay Newell, som er vice president for marketing i IP-divisionen hos Alcatel.

De bliver kompatible med alle Alcatels service-routere solgt siden 2004, fortæller han.

100-gigabit ethernet-standarden blev godkendt sidste år, men der er solgt færre end 1.000 porte med teknologien til operatørerne siden da, fortæller analytiker hos Infonetics Michael Howard.

Ved at pakke mere hastighed og flere porte på den samme plads, kan Alcatel gøre det billigere at implementere 100-gigabit, siger analytikere.

"Det store skifte bliver fra single-port cards og til cards med flere porte," siger analytiker hos Dell'Oro Group, Shin Umeda.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer