Artikel top billede

Sikkerhedsfirma udfordrer Dropbox

Trend Micro tilbyder synkroniserings- og storageløsning til små virksomheder. Er det en udfordring for Dropbox?

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro lancerer nu en online storage- og synkroniseringstjeneste, som er rettet mod små virksomheder.

SafeSync for Business er navnet på tjenesten, som ifølge Trend Micro specielt er rettet mod mindre virksomheder. Tjenesten virker på mange måder som internet-services som Dropbox, Mozy og Box.net.

Brugere kan ved hjælp af SafeSync for Business automatisk få synkroniseret filer på tværs af forskellige computere, tablet-pc'er og smartphones.
 
Når en bruger gemmer en fil, bliver en kopi automatisk gemt i Trend Micros cloud-storage og synkroniseret med andre relevante computere, tablet-pc'er eller smartphones.

Små virksomheder uden filservere og backup-strategi

Ifølge en undersøgelse foretaget af Trend Micros har 42 procent af virksomheder med 3-10 pc'er slet ingen filserver.
Den samme undersøgelse viser også, at 45 procent af små virksomheder ikke har nogen formaliseret måde at tage backup på.

Kan Trend Micro udfordre Dropbox?

Det gør en onlinebaseret synkroniserings- og storage-løsning som SafeSync for Business relevant for den slags små virksomheder, mener Trend Micro, da SafeSync for Business kan hjælpe den slags virksomheder med at undgå situationer, hvor vigtige forretningsdata går tabt.

Det er interessant, at et sikkerhedsfirma som Trend Micro nu også går ind i markedet for enkle storageløsninger via skyen for små virksomheder. Spørgsmålet er, om Trend Micro kan få fodfæste blandt de helt små virksomheder, der allerede anvender løsninger som eksempelvis Dropbox.

Dropbox anvendes i dag af 25 millioner mennesker i 175 lande og har ifølge Dropbox gemt over 100 milliarder filer.

I nedenstående video fortæller Dan Conlon fra Trend Micro om tankerne bag SafeSync for Business og Trend Micro's forventninger til løsningen.
 
SafeSync for Business understøtter Windows og Mac, ligesom der er understøttelse af iPhone, iPad og Android-baserede enheder. 

Trend Micro oplyser, at prisen for løsningen er 90 dollar (knap 500 kroner) per bruger pr år for op til 50 gigabyte storage per bruger.

Du har dog mulighed for at afprøve løsningen gratis i 30 dage, inden du binder dig til noget.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere