Artikel top billede

Internettet har gjort verdens befolkning mere bange

Folk verden over bekymrer sig ifølge en global spørgeundersøgelse mere end tidligere over deres sikkerhed - også den digitale.

Computerworld News Service: Folk verden over er pludselig blevet mere bekymrede over stort set alle aspekter af deres sikkerhed heriblandt fysiske som digitale trusler.

Det viser den seneste halvårlige globale spørgeundersøgelse Unisys Security Index.

I løbet af de næsten fem år, siden Unisys begyndte at foretage denne spørgeundersøgelse, er indekstallene for de fire målte kategorier af trusler - personlige, nationale, finansielle og internet - forblevet relativt stabile, men i de seks måneder, der er gået siden den sidste rapport, er bekymringerne steget pludseligt og uventet.

I marts 2011 endte den finansielle sikkerhed (i forhold til for eksempel bankforretning og betalingskort) øverst på listen over sikkerhedsmæssige bekymringer med et indekstal på 159 (der seks måneder tidligere lå på 143), foran den personlige sikkerhed på 151 (tidligere 129), den nationale sikkerhed på 145 (tidligere 123) og internetsikkerheden på 135 (tidligere 112).

Hvad der er påfaldende, er dog ikke blot den pludselige stigning men også at stigningen er at spore på tværs af de fleste af de 14 lande og 11.715 mennesker, der deltog i spørgeundersøgelsen. USA nærmer sig toppen af denne opgørelse over bekymringer, der landeopdelt lige som sædvanligt føres an af Columbia, Brasilien og Mexico.

Det varierer dog fra land til land, hvad der bekymrer folk mest. Borgere i USA angiver den nationale sikkerhed som deres største bekymring, mens det for borgere i Storbritannien er den finansielle sikkerhed, der giver folk størst bekymring. Af folk i Hongkong får den nationale og personlige sikkerhed et så højt indekstal, at Unisys beskriver det som "alvorlig bekymring."

Kun Australien og Holland viser faldende bekymring i alle fire kategorier af sikkerhed, hvor Holland angiver et enestående lavt samlet indekstal på kun 64 mod det globale gennemsnit på 147.

Internettet påvirker os alle

Rapportens forfattere opstiller den hypotese, at sikkerhedsorienterede nyheder i medierne kan have øget den offentlige opmærksomhed på risici, men forholder sig åbne i forhold til stigningen på omkring 20 procent i bekymringsniveauet i industrialiserede lande som USA.

"Kan det hænge sådan sammen, at amerikanerne som gruppe har nået et vendepunkt, hvor vi har indset, i hvor høj en grad internettet påvirker hvert eneste aspekt af vores sikkerhed?" foreslår forfatterne.

Amerikanerne er nu også i særlig grad bekymret over sårbarheden i den kritiske infrastruktur såsom broer, kraftværker og olieledninger og placerer dette over mere traditionelle risici såsom luftfartssikkerhed.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer