Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Prosa-folk i CSC stoppet som tillidsmænd i protest

Mere end 20 tillidsrepræsentanter hos den konfliktramte virksomhed CSC har nedlagt deres tillidsmandspost. Se her hvorfor.

Alle Prosa-organiserede medarbejdere hos den konfliktramte it-gigant CSC har siden torsdag reelt været uden tillidsrepræsentanter.
 
De mere end 20 tillidsfolk nedlagde nemlig torsdag deres tillidshverv som følge af firmaets bortvisning af endnu en tillidsrepræsentant. 
 
Det fremgår af en udtalelse fra tillidsrepræsentanterne, som er rundsendt til medlemmerne af Prosa.
 
I udtalelsen fremhæver tillidsrepræsentanterne torsdagens bortvisning af en tillidsrepræsentant som et eksempel på "virksomhedens aggressive og uetiske adfærd overfor PROSA og foreningens tillidsrepræsentanter," hedder det. 
 
Storm af henvendelser
Tillidsfolkene er vrede over, at tillidsrepræsentanten som den anden på få uger er blevet bortvist fra virksomheden på vilkår, som ifølge tillidsrepræsentanterne er et brud på overenskomsten.

"Af vores overenskomst §14 stk. 8. fremgår det, at der ikke kan ske afskedigelse af en tillidsrepræsentant  uden forudgående forhandling med foreningen - det har CSC heller ikke overholdt," skriver tillidsfolkene i udtalelsen.
 
Computerworld erfarer fra kilder i det faglige miljø hos CSC, at tillidsrepræsentanterne efter udsendelsen har modtaget "en storm af henvendelser" fra medlemmerne, der vil forsøge at tale tillidsfolkene fra beslutningen.
 
Lykkedes det ikke, er det angiveligt muligt, at Prosa-medlemmerne skal vælge nye tillidsrepræsentanter midt i konflikten, som begyndte den 9. februar med firmaets lockout af 120 ansatte.

Siden da er fem gået i strejke mens en gruppe medarbejder i den såkaldte kundegruppe har nedlagt arbejdet overenskomststridigt og efterfølgende er blevet fyret. 
 
Prosa har indkaldt til medlemsmøde om sagen tirsdag, hvor spørgsmålet om tillidsfolkene bliver behandlet. Samtidig har tillidsfolkene ifølge Computerworlds kilder endnu ikke indgivet en opsigelse af deres hverv som tillidsrepræsentanter overfor CSC's ledelse.   

CSC har ikke ønsket at kommentere sagen, ligesom det ikke har været muligt at få en kommantar fra Prosa.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere