Artikel top billede

Derfor bliver IE10 langt hurtigere end Chrome

Microsoft er sikker i sin sag: Internet Explorer er hurtigere end Chrome, og det kommer kun til at gå stærkere i næste version. Se hvad hemmeligheden er og få et smugkig på IE10.

Se billederne fra præsentationen af Internet Explorer 10.

Las Vegas: I denne uge løber Microsofts web-udviklerkonference af stablen, og Redmond-giganten valgte at åbne ballet med en keynote om Internet Explorer (IE).

Det var selveste Internet Explorer-bossen, Dean Hachamovitch, som fra talerstolen lagde brænde i ovnen overfor konkurrenterne med Google i spidsen.

Han brugte en halv time på at demonstrere, hvor hurtig IE9 er i forhold til den seneste Chrome-udgave.

Den overlegne hastighed skyldes ifølge Microsoft, at IE er langt bedre til at anvende styresystemets kræfter til eksempelvis afvikling af grafik, video og HTML5 i browseren.

"Det er som at afvikle en traditionel applikation og ikke længere en webside," sagde Dean Hachamovitch om hastigheden i IE.

Understøttelsen af HTML5, en ny Javascript-motor og hardwareacceleration ved hjælp af grafikkortet, er nogle af nyhederne i IE9, der kun kan anvendes sammen med styresystemet Windows 7, men til gengæld kan browseren så trække på operativsystemets ressourcer.

Google er fjenden

Der er ingen tvivl om, at Microsoft anser Chrome og hele Google-universet som den største fjende i øjeblikket.

Med IE på den ene storskærm og Chrome på den anden var der linet op til en duel, hvor der blev vist muskler og afsendt et par velrettede humoristiske højresving til Chromes kæbe, der kunne trække i smilebåndene hos den Redmond-venlige forsamling.

Det blev også til et enkelt lille dask til Firefox og Apple, men det var kun en parentes.

Smugkig på IE10

Kun godt en måned efter lanceringen af IE9 i Danmark, var Microsoft allerede klar med et smugkig på den næste udgave.

Et klart signal om, at man er klar til at sætte hastigheden op på browser-udviklingen og igen en krigserklæring overfor Google Chrome.

Og atter var hastigheden, der blev sat i fokus.

I et par grafiske og video-baserede demonstrationer bygget i HTML5 blev speederen trykket i bund overfor Chrome, der blev vist på den en storskærm, mens Explorer blev vist på den anden i en direkte konkurrence.

Se billederne fra præsentationen af Internet Explorer 10.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere