Artikel top billede

Gratis it til iværksættere og mindre virksomheder

I et overraskende udspil kommer regeringen nu iværksættere og mindre virksomheder til hjælp. Gratis it og teknologi skal virkeliggøre ideen om Danmark som førende it-nation og skabe bedre vilkår for iværksættere og små virksomheder.

Business Centers aprilsnar 2011 - faldt du for den?: Udarbejd en teknologisk behovsanalyse og få penge til at købe de it-værktøjer som din virksomhed skal bruge for at være en effektiv og moderne virksomhed. 

Danmark som førende it-nation - for alvor

Det er hovedindholdet i et overraskende udspil fra regeringen, der for alvor skal realisere målet om, at Danmark skal være en førende it-nation.

"Vi er klar over, at udbredelsen af bredbånd i Danmark kun er et lille skridt på vejen til at blive en førende it-nation. Nu er det slut med skåltalerne. For at rykke igennem for alvor på internationalt plan og konkurrere med it-nationer som USA og de fremstormende BRIC-lande skal danske virksomheder hjælpes til at udnytte potentialet i teknologien. Her bør virksomhedernes startinvesteringer ikke være en forhindring," siger Frederik Ullerup-Petersen fra regeringens erhvervsudvalg, der i hemmelighed siden maj sidste år har arbejdet på planen.

Skaber rum til eksperimenter

Ved at frigøre iværksættere og små virksomheder fra investeringsomkostningerne forbundet med ny teknologi forventer Frederik Ullerup-Petersen, at virksomhederne vil begynde at se teknologien som et kreativt og forretningsskabende element fremfor en driftsomkostning. Nye forretningsmuligheder og ideer vil være resultatet, er regeringens forhåbning.

For at have lidt styr på ideerne - og omkostningerne - udføres den teknologiske behovsanalyse i samarbejde med innovationsagenter fra de ni Godkendte Teknologiske Serviceinstitutioner (GTS) som Teknologisk Institut, Force og Delta.

"På tide at vi hjælper de små"
Regeringens udspil skal blandt andet ses i lyset af diverse bank-pakker, der har hjulpet bank-sektoren, men har svigtet iværksættere og mindre virksomheder.

"Vi har nu stabiliseret bank-sektoren, men desværre ser det ud til, at det stadig er meget svært for iværksættere og mindre virksomheder at få lån til deres virksomhedsdrift," siger Frederik Ullerup-Petersen.

Penge fra SKI kanaliseres til små virksomheder

Samtidig tager regeringen kritikken af SKI, den offentlige indkøbscentral, der blandt andet står for udbud af it-projekter, til sig.

"Vi har erkendt, at SKI-aftalerne mest kommer de store virksomheder til gode og har derfor besluttet at kanalisere nogle af pengene fra SKI-aftaler over i iværksætter-miljøet og de mindre virksomheder," siger Hans-Ulrik Mikael Bug fra Finansministeriet.

SKI har en omsætning på 13 milliarder årligt, og ifølge Hans-Ulrik Mikael Bug vil en endnu ikke fastlagt procentsats af omsætningen overføres til iværksættere og små virksomheder. 
 
Konkurrenceforvridende plan?
Planen, som præsenteres i dag, træder i kraft næste måned, når de endelige detaljer er fastlagt. Der er dog allerede forlydender om, at EU ikke ser med milde øjne på det danske forslag, da det ses som et konkurrenceforvridende tiltag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere