Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC mister mobilkunder til konkurrenterne

Færre danskere køber deres mobil-abonnement hos telegiganten.

Torsdag er store regnskabsdag på det danske mobilmarked.
 
Først på dagen viste et regnskab fra Telia, at selskabets mobilforretning havde tabt kunder på det danske marked, og klokken 10 udsendte TDC sit årsregnskab for 2010.
 
Her fremgår det, at også TDC tabte mobilkunder med tale-abonnementer i 2010.
 
Således faldt antallet af mobilkunder hos TDC med 4,4 procent i 2010 i forhold til året før. Dermed har 2,9 millioner danskere nu mobilabonnement hos TDC.
 
Faldet skyldes primært, at taletidskort-kunderne er flygtet fra TDC. Antallet af taletidskunder faldt med 38,6 procent fra 373.000 til 229.000.
 
Går samlet set frem 
TDC-koncernen som helhed formår dog at øge sin omsætning med en lille fremgang på 0,3 procent til 26,2 milliarder kroner.

En fremgang, der især er drevet af TDC's nordiske erhvervsforretning, TDC Nordic, samt kabel-tv-selskabet YouSee.
 
"Det er et godt resultat i et svært marked. Takket være koncernens stærke brands, gode produkter, dygtige medarbejdere og veludviklede teknologiplatforme formår vi at fastholde vores position på et telemarked, hvor konkurrencen i løbet af året er blevet yderligere intensiveret," udtaler koncernchef Henrik Poulsen i en pressemeddelelse.
 
Bundlinjen hos TDC lyder på tre milliarder kroner, hvilket er 5,9 procent bedre end året før. Det er dog et resultat, der inkluderer ophørte aktiviteter (schweiziske Sunrise, der er solgt fra). Resultatet eksklusive ophørte aktiviteter er otte procent dårligere end året før og ender på 1,8 milliarder kroner.
 
TDC forventer en omsætning på samme niveau i 2011, mens driftsresultatet EBITDA (earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization, red.) forventes to procent bedre.

Computerworld følger op med kommentarer til regnskabet.




IT-JOB

Sparekassen Danmark

BI-udvikler

Arbejdernes Landsbank

Lead Data Analyst til Dataindsigt

Comby Denmark A/S

Projekt specialist

Danske Commodities A/S

Controller
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren