Artikel top billede

Uden mobile ideer er du færdig som udvikler

Du risikerer at komme galt afsted, hvis du som udvikler ikke tager mobil understøttelse med i betragtningerne. Se her hvorfor.

Læs også:

Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu.

Sådan vil din GPS vil forandre din mobil-brug.

De, der ikke udvikler mobile løsninger, risikerer at komme galt af sted, for forventningen til mobilitet i snart sagt alle sammenhænge er enorm, mener Torben Rune.

"Du skal ikke tilbage på kontoret for at tjekke en lagerbeholdning, en timeseddel eller et kørselsregnskab. Det kan du godt glemme. Hvis din tidsregistrering eller dit sagssystem ikke understøtter dine mobile brugere, er det usælgeligt," siger han.

Han forudser, at vi i 2011 vil se mange af de mobile løsninger sive ind i de virksomheder, der ikke har det i forvejen.

Disse vil rykke i fremtiden

Mange af de store virksomheder har løsningerne, men der er stadig meget at komme efter.

Ifølge John Strands krystalkugle vil IP-billing eller indholdstakserede tjenester over det mobile internet vinde større indpas i det kommende år.

Derudover vil de såkaldte ‘value added services', hvor operatørerne stiller API'er til rådighed, som der kan udvikles services på toppen af, spille en større rolle.

Value added services kender vi i dag fra blandt andet mobil tv og musik-streaming.

Dansk erfaring i høj kurs

Da hele verdens mobileventyr begyndte i 1980'erne, var Danmark og de danske ingeniører helt fremme i forreste linje med udviklingen af telefoner og netværk.

Det gik som bekendt hverken værre eller bedre, end at finnerne løb med terminalerne og svenskerne med infrastrukturen, i skikkelse af Nokia og Ericsson.

Der er gået 25 år, siden potentialet for et dansk mobileventyr var der sidst. Og nu er det her igen.

Ingen andre steder i verden har nået det niveau på mobility-løsninger, som vi har i Skandinavien. Det er danske udviklere, der udvikler de løsninger, som hele verden kommer til at bruge inden for den nærmeste fremtid. Måske.

For mens det potentielle marked for mobility-løsninger er kæmpestort, er spørgsmålet om vi denne gang formår at kapitalisere stort på den førerposition, vi rent faktisk indtager.

Vi skal åbne øjnene

Hvis vi skal undgå at spille os den danske førerposition af hænde, så skal vi være dygtige til at åbne øjne og ører over for omverdenen, lyder et svar fra Torben Rune.

"Det bliver for alvor interessant for danske virksomheder, når den teknik, der er udviklet i Danmark, begynder at kunne implementeres rundt omkring i verden. Der har vi den fordel, at vi nøjagtigt ved, hvordan det skal gøres. Vi ved, hvad der virker, for vi har også prøvet de ting, der ikke virker. Den erfaring vil være i meget høj kurs," siger han.

Danmark er meget langt fremme i forhold til resten af verden med mobilitetsløsninger, og i virkeligheden er vi blandt de første i verden til at se mulighederne.

Torben Rune vurderer, at de danske muligheder for at kapitalisere på det store, uopdyrkede marked, er rigtig gode.

"Vi har et meget højt vidensniveau på dette område. Vi må blot ikke nøjes med at kigge indad og være tilfredse med vores eget hjemmemarked. Vi skal forstå behovet, og udvikle og tilbyde løsninger, der kan det, som kunderne efterspørger og kan kapere," lyder rådet fra Torben Rune.

Læs også:

Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu.

Sådan vil din GPS vil forandre din mobil-brug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere