Endelig dato for .eu-adresser er fastlagt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 7. oktober 2005.


Den 7. december begynder kapløbet om de attraktive internetadresser med endelsen .eu, der frigives fire måneder senere.

Den længe ventede dato for starten af det nye .eu-domæne er nu endelig fastlagt. Datoen er sat til den 7. december, men fra denne dato vil der gå yderligere fire måneder, inden domænet gives fuldstændig frit. Lanceringen af .eu begynder nemlig med to såkaldte sunrise-perioder, hvor indehavere af registrerede varemærker, stednavne og offentlige myndigheder har fortrinsret.
I den anden sunrise-periode udvides ansøgerfeltet til også at omfatte ikke-registrerede varemærker, personnavne samt enkelte flere.
Først fra 7. april kan internetadresser med endelsen .eu registreres uden krav om dokumentation om ejerskab til bestemte navne.

Med startskuddet for det nye .eu-domæne venter forude et enormt arbejde med at sortere de mange tusinder præ-registreringer, der på nuværende tidspunkt ligger i kø hos domænevirksomhederne. Hvis alle krav om ejerskab til et bestemt varemærke i øvrigt er opfyldt, går domænet til den ansøger, hvis ansøgning først ankommer til Eurid, som er ansvarlig for det nye domæne.
Selv om sunrise-perioden er indført for at forhindre hamstring af domæner med henblik på videresalg til ublu priser - det såkaldte warehousing - har blandt andre domænevirksomheden Speednames tidligere forudset, at der vil følge en masse kaos og ballade i halen på Sunrise-perioderne.
Efterhånden som brugen af internet får større og større betydning for virksomhederne, vil det helt rigtige domænenavn være en væsentlig del af enhver paneuropæisk virksomheds ansigt udadtil. Men da eksempelvis både den tyske by Carlsberg og bryggeriet Carlsberg har lige meget ret til carlsberg.eu, vil der uundgåeligt blive en masse tvister i perioden efter sunrise.
- Efterspørgslen efter .eu-domæner har indtil videre været kolossal og er en flerdobling af den interesse, der var for .info. Introduktionen har været en meget lang og frustrerende proces, hvor datoen hele tiden er blevet skubbet, så vi glæder os over, at vi nu endelig kan komme i gang, siger Mogens Nielsen, direktør for Speednames.

Billedtekst:
Mogens Nielsen, direktør for Speednames, glæder sig over at kunne komme i gang med at registrere .eu-domæner.
Foto: Torben Klint




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis