Microsoft og Liberty Alliance kæmper videre

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 18. februar 2005.


Først kom Microsoft med sin .Net Passport single sign-on-løsning. Så lancerede Sun Microsystems sit modtræk: Liberty. Tilsammen har de to produkter over 600 mio. brugere

Verdens store softwareleverandør Microsoft har længe haft digital identifikation eller rettere en digital nøgle, på internettet. Hos Microsoft hedder produktet .Net Passport og bruges blandt andet af de mange millioner Hotmail- og Messenger-brugere verden over.
Tjenesten muliggør en såkaldt single sign-on, dvs. at brugeren kun behøver indtaste sit brugernavn og password én gang, så er der adgang til alle de tilsluttede hjemmesider og services.
Foreløbig anvender over 200 mio. internetbrugere .Net Passport, heraf over en million i Danmark. De fleste danske kunder er dog blevet lokket ind via Messenger og Hotmail.
Hos Microsoft satses stort på at levere digital identifikation til forbrugere og virksomheder. Microsoft forventer at fortsætte sin satsning på at få internetbrugerne til at logge ind på både Microsofts og andre virksomheders sider ved hjælp af Passport-identifikationen.
Microsofts har dog af ukendte årsager valgt at fjerne den hjemmeside, hvor man kunne få et overblik over de tjenester, som .Net Passport gav adgang til. Det kan tyde på, at antallet af sider, hvor tjenesten udbydes, er ved at blive reduceret, men ingen hos Microsoft Danmark har over for Computerworld kunnet svare på, hvorfor siden er fjernet.
Samtidig er det uvist hvor mange sider, der understøtter login med .Net Passport - det kan Microsoft ikke oplyse. Det er samtidig uvist hvad Microsoft tjener på sin .Net Passport, der er gratis at bruge for forbrugerne. Microsoft Danmark kan heller ikke oplyse, om der er andre virksomheder, som har købt rettighederne til at bruge tjenesten til logon.

En af de andre helt store spillere inden for digital identifikation og single sign-on er konsortiet Liberty Alliance, der udvikler standarder til administration af bruger-identiteter. Sun Microsystems fostrede ideen til Liberty som et direkte modtræk til Microsofts .Net Passport. Liberty har Oracle, Intel, American Express, Nokia, AOL og SAP blandt medlemmerne, sammen med 150 andre parter fra industrien, nonprofitorganisationer og offentlige institutioner. Senest har IBM meldt sig til, efter en ordre fra Orange om at udvikle en single sign-on-tjeneste til selskabets 50 millioner mobilbrugere i overensstemmelse med Liberty Alliances retningslinier. I sidste uge lancerede Liberty Alliance deres version 2.0 af ID-WSF standarden.

Boks:
Liberty og Microsoft kæmper
Både Microsofts .Net Passport og Liberty Alliances Liberty kæmper om at blive det førende single sign on-produkt i verden, d.v.s. en tjeneste som gør det muligt for brugeren kun at skrive sit brugernavn og password én gang for at få adgang til flere hjemmesider.

.Net passport Liberty
Brugere: 200 mio. 400 mio.

Kilde: Selskabernes egne oplysninger




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere