Brug erfa-grupper

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 19. november 2004.


Brancheforeningerne har også fået øje på de små virksomheders problemer med at finde ordentlig ERP-rådgivning.
Brancheorganisationen Dansk Transport og Logistik organiserer mere end 4.000 virksomheder i transporterhvervet med gennemsnitligt syv medarbejdere. Her mener seniorkonsulent Tim Hansen, at investeringer i ERP kan være uoverskuelige for mange af organisationens medlemmer:
- Hvis de for eksempel skal ud og købe en ny lastbil eller bus, kan de se, hvad de får med. Med ERP-systemerne er det anderledes. Mange i transporterhvervet har svært ved at overskue, hvad de skal have på it-området, og om de så får det rigtige. Det har bevirket, at mange nøjes med at få et simpelt faktureringsprogram eller finansbogholderi.
Tim Hansen peger på, at små virksomheder kan løse rådgivningsdilemmaet ved at gå sammen i erfa-grupper og udveksle dyrt købte erfaringer. Samtidig kan brancheorganisationerne få en vigtig rolle ved at opbygge central, uvildig rådgivningskompetence på ERP-området.

Billedtekst:
- Mange i transporterhvervet har svært ved at overskue, hvad de skal have på it-området.
Tim Hansen Dansk Transport og Logistik




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere