It-sikkerhed har størst jobvækst

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 12. november 2004.


På grund af hackere og virusangreb er efterspørgslen efter sikkerhedseksperter i vækst, selv om den generelle tendens i de senere år har været nedskæringer på området.

job
Boom i antallet af slemme angreb mod computersystemer foretaget af hackere og ondsindede virus samtidig med lanceringen af en række nye kommunikationsteknologier har givet jobvækst inden for sikkerhed.
Det viser en undersøgelse fra analysehuset IDC.
- Virksomheder leder efter sikkerhedstalenter nu. Det gælder især dem, der kan knytte teknologisk knowhow med forretningsforstand, siger Allan Carey, som er analytiker i IDC til Dow Jones Newswire.
Den type sikkerhedsfolk er i høj kurs, og ifølge IDC er der mangel på dem i øjeblikket.

14 procent vækst
IDC estimerer, at væksten i antallet af sikkerhedsjob på globalt plan gennemsnitligt vil ligge på knap 14 procent om året frem til 2008. Væksten i it-job generelt vil ligge på mere moderate fem til otte procent.
Generelt i it-branchen har der været en del nedskæringer i it-branchen i de senere år, da virksomhederne er blevet trimmet oven på alt for optimistiske vækstforventninger i begyndelsen af årtusindet.
Et job inden for it-sikkerhed giver mere i løn mere end gennemsnittet i øjeblikket, ligesom jobsikkerheden også er bedre.

Asiatisk vækst
Af de adspurgte i undersøgelsen tjener over 80 procent i Europa og USA mere end 350.000 kroner om året. I Asien tjener mere end 70 procent af de adspurgte mindre end det beløb.
Af den grund vil det også være i Asien, at væksten i job vil være højest i de næste fem år. Her ventes en vækstrate på over 18 procent, hvor Europa spås en vækst på godt 11 procent.
Trods den store udflytningstrend med hensyn til job i it-branchen vurderer IDC, at virksomhederne vil være mere tøvende, når der er tale om it-sikkerhedsfunktioner.
Virksomhederne frygter simpelt hen, at kundedata kan misbruges eller blive håndteret forkert, og at den juridiske regres er begrænset, hvis der sker noget. Sker outsourcingen til et specialiseret firma, der opererer i Asien, er de mere trygge.

Billedtekst:
Angreb fra hackere og virus har betydet, at den del af it-branchen, der beskæftiger sig med sikkerhed, har haft den største fremgang på jobmarkedet, viser en undersøgelse fra IDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel