Derfor hedder det: Griffenfeldgruppen

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 29. oktober 2004.


POPULÆRT NETVÆRK: Ud over de officielle organer, Statens IT-Råd og Statens IT-Forum, findes også
et uformelt netværk for statslige it-chefer.

Der er mulighed for også at høre de uautoriserede nyheder fra kollegerne, når Griffenfeldgruppen mødes.
- Vi syntes, der manglede et uformelt forum, hvor statslige it-chefer kunne udveksle erfaringer af alle slags. I en tid med digitalisering og samarbejde på tværs har vi brug for sådan et netværk, siger formanden for Griffenfeldgruppen, it-chef i Udenrigsministeriet Svend Olling.
At dømme efter tilslutningen føles behovet hele vejen rundt. Af de i alt 90 statslige it-chefer (inklusive kongehusets) har 70 meldt sig ind siden det første møde i Udenrigsministeriet den 19. maj 2003. Idéen blev dog undfanget på it-chefkontoret i Statens Arkiver i Rigsdagsgården, og det er årsagen til netværkets navn. Griffenfeldgruppen.
- Ud ad vinduet ser man statuen af Griffenfeld. Og han var jo en slags statslig informatikchef i en periode. Det lykkedes ham faktisk at få omorganiseret og effektiviseret hele centraladministrationen. I disse tider, hvor der ruller hoveder i staten, er det også værd at hæfte sig ved,
at Griffenfeld blev dødsdømt - men benådet på skafottet, siger Svend Olling.
Når Griffenfeldmødernes officielle overskrift - som kan være for eksempel ESDH, koncern-it eller it-arkitektur i staten - er uddebatteret, cirkulerer it-cheferne iført navneskilt.
Herpå skriver hver især fra gang til gang det emne, de helst vil udveksle erfaringer om over et glas rødvin. le

Foto:
Bo Amstrup/Scanpix




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere