Rart med en klar udmelding om fordelingen

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 5. november 2001.


WM-data hilser HP's nye partnerkoncept velkommen.

- Vi ser det klart som en fordel, når en stor leverandør melder rent ud om, hvordan markedet skal deles mellem leverandøren og kanalen, siger Business Manager Jesper Jønsson fra WM-data Infra Solutions, der er ansvarlig for kontakten til HP.
Umiddelbart får udmeldingen ikke de store konsekvenser for WM-data, der ud over hig end-løsninger fra HP også sælger løsninger baseret primært på IBM og Compaq.
- En af vores mærkesager er, at vi aldrig starter med at tale med kunden om infrastruktur, men om det, der interesserer kunden, nemlig hans forretning. Undervejs i forløbet når vi så frem til det produkt, som passer bedst til netop den kundes behov, uden skelen til hvem leverandøren skal være, før meget sent i processen, siger han.
Satser på flere konsulentopgaver
Jesper Jønsson regner med, at WM-data med den nye partnerstrategi fra HP kan øge sit hardewaresalg, men bestemt også sit salg af konsulentydelser.
Han ser det som en stor fordel, at WM-data med HP's udmelding også kan spare ressourcer ved ikke at byde på opgaver, HP også går efter. HP har klart meldt ud, at det er de største virksomheder, man går efter.
- Det gør WM-data Infra Solutions også. Forskellen er, at nu kender vi situationen, siger Jesper Jønsson.
HP har sat penge af til at øge forhandlernes kompetencer på de tunge løsninger. Præcis hvordan de midler skal bruges i WM-data, er de to parter endnu ikke nået frem til. Det kan være til fokuserede specialister, betalt af HP, men kan også være i form af uddannelse af WM-datas egne medarbejdere kombineret med en fælles markedsføring.
WM-data er næsten færdig med at implementere konceptet for HP's enterprise-forretning i virksomheden. Jesper Jønsson regner med at processen er afsluttet umiddelbart efter nytår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere