Artikel top billede

Nokia N8 er i dansk handel fra 6. november.

Nokia løfter sløret for nye smartphones i Danmark

Mobilproducenten Nokia afslørede torsdag, hvornår selskabets nye smartphones kommer i de danske butikker.

Nokia N8.
 
Det er navnet på en af de mest omtalte smartphones i 2010. Mobilen har ikke mindst fået meget omtale, fordi Nokia i to omgange skubbede datoen for lanceringen.
 
Men nu står det klart, at telefonen er at finde i Danmark 6. november, hvor Nokia sælger telefonen på Strøget i København. I første omgang med et Telia-abonnement, men senere følger de tre andre danske operatører med, Telenor, TDC og 3.
 
Den finske mobilproducents øverste ansvarlige for Norden og Baltikum, Martin Pedersen, præsenterede ved middagstid Nokia N8 på et pressemøde på Cinemateket i det indre København.
 
N8-mobilen er en af i alt fire telefoner, som Nokia sender i den danske handel. Den billigere C7 kommer på gaden midt i november, mens modellerne C6 og erhvervstelefonen E7 er klar til december.
 
Dermed lancerer Nokia fire nye modeller i årets to sidste måneder.
 
"Vi mener ikke, at one size fits all, og det er det, som vi forsøger at adressere med de fire modeller," fortæller Martin Pedersen. 
 
Nokia satser på danske relationer
Den nordiske chef i Nokia mener, at danske kunder kan få fordele af, at Nokia har en strategi om at lægge vægt på lokale behov.
 
"Hvis man tilbyder globale applikationer på engelsk, så lytter man ikke til kunderne. De vil have noget lokalt," siger Martin Pedersen.
 
Han fremhæver, at Nokia søger samarbejde med danske indholdsudbydere og udviklere, ligesom selskabet netop har indgået en aftale med De Gule Sider i Danmark. Dermed får Nokia tilføjet 200.000 interessepunkter fra De Gule Sider til mobilernes medfølgende OviMaps.

I forbindelse med det, som Martin Pedersen kalder "lokal forankring", tilføjer han også, at Nokias nye smartphone rettet mod erhvervslivet får danske taster for æ, ø og å. Mobilen, der hedder E7, er udstyret med et træk-ud-tastatur. 
 
Nokias forventning er, at der globalt samlet set bliver solgt 50 millioner eksemplarer af de fire modeller. De er alle udstyret med Symbian^3 som platform.

Læs også: Her er anmeldernes dom over Nokias nye flagskib




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren