3,9 milliarder kroner.
Så mange penge brugte staten sidste år på konsulenter, viser en rapport, som Rigsrevisionen offentliggør onsdag.
Angiveligt skulle problemet blandt andet være, at der ikke er nogen klar strategi for brugen af konsulenterne.
TV2 Nyhederne er kommet i besiddelse af rapporten, skriver Ritzau.
"Denne rapport viser, at man for det første bruger svimlende summer og for det andet ikke har nogen strategi for de projekter, man sætter i værk," siger det socialdemokratiske folketingsmedlem Morten Bødskov.
Han foreslår derfor, at man beder embedsmænd i centraladministrationen om at løse opgaverne i stedet for de eksterne konsulenter.
Helt ude i hampen
Men det er skudt helt ved siden af, mener direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.
"Det er helt ude i hampen. Staten har slet ikke de specialkompetencer, der skal til på it-området," siger Tom Togsverd.
Han mener faktisk, at staten i stedet skulle skille sig af med flere af de offentligt ansatte og derved frigive ressourcer til at hyre eksperter på udvalgte områder.
"På den måde bliver staten meget mere fleksibiel," siger Tom Togsverd.
Han understreger dog, at det kræver et stærkt offentligt lederskab, som det også er blevet påpeget i rapporter, der giver gode råd til at undgå statslige it-skandaler.