Artikel top billede

Intel får stor dansk afdeling efter milliard-handel

En gigant-aftale mellem amerikanske Intel og tyske Infineon Technologies betyder, at Intel overtager 270 ansatte i Aalborg.

270 medarbejdere i Aalborg kan se frem til at få ny arbejdsgiver.

I dag er deres arbejdsgiver tyske Infineon Technologies, men til næste år står der Intel på de ansattes visitkort.

Årsagen er, at Intel netop har indgået en aftale med Infineon Technologies om at overtage tyskernes mobil- og chipdivision, som Aalborg-afdelingen er en del af.

"Aftalen berører den komplette afdeling, som indtræder i Intel-regi," siger direktør Per Hartmann Christensen fra Infineon Technologies i Aalborg. 

Intel betaler 8,2 milliarder kroner for opkøbet. Per Hartmann Christensen fortæller, at der ikke er annonceret nogen ændringer for Aalborg-afdelingen trods ejerskiftet. Tværtimod.

"Som det er nu, er der underskrevet en intention om lave denne her aftale (mellem Infineon og Intel, red.), og den er først forudset til at blive lukket i starten af næste år, så indtil da er det business as usual," forklarer direktøren.

Forsker i ny mobilteknologi
Aalborg-virksomheden er en videntung arbejdsplads, der er dybt involveret i forskning. Blandt andet er afdelingen involveret i et projekt, som sidste år i maj satte rekord som Højteknologifondens hidtil dyreste.

Højteknologifonden oplyste dengang, at den afsatte 90 millioner kroner til forskning i fremtidens mobilteknologi. På den baggrund etablerede byens universitet i samarbejde med Infineon Technologies og Agilent Technologies et konsortium, der blev betegnet som et 4G-projekt.

Pengene fra Højteknologifonden kom blot få måneder efter, at telesektoren i Aalborg mistede virksomhederne Motorola og Texas Instruments, mens andre virksomheder fyrede medarbejdere med kompetencer inden for trådløs teknologi.

Siden dengang har Infineon Technologies' Aalborg-afdeling kastet sig ud i endnu et forskningsprojekt. Virksomheden forsker blandt andet i chipteknologi, der skal nedsætte en mobiltelefons strømforbrug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere