Artikel top billede

Politi stormer Google-kontorer

Tirsdag stormede politiet i Sydkorea Googles kontorer i forbindelse med en undersøgelse af virksomhedens Street View-projekt.

Computerworld News Service: Det sydkoreanske politis razzia på Googles kontorer tirsdag er det seneste eksempel på, hvordan forskellige landes myndigheder har endevendt selskabets samling af trådløst data.

Det Sydkoreas politi har siden meddelt, at der er indledt en undersøgelse på grundlag af uautoriseret dataindsamling og ulovlig aflytning.

Googles ledelse i London bekræfter hændelsen.
"Vi vil samarbejde med myndighederne og svare på alle spørgsmål," skriver virksomheden i en udtalelse.

Undersøgelsen kommer, netop som Google har genoptaget indsamlingen af Street View-billeder i adskillige lande efter en pause, hvor virksomheden har måttet besvare spørgsmål fra myndighederne i forbindelse med projektet.

Et spørgsmål fra de tyske databeskyttelses-myndigheder i Hamborg førte til Googles indrømmelse af, at virksomheden har indsamlet informationer som SSID- (service set identifier) og MAC- (media access control) adresser fra ukrypterede trådløse routere.

Indrømmelsen gav anledning til et væld af spørgsmål til projektet fra andre lande som Frankrig, Italien, Storbritannien, USA og Spanien. Undersøgelsen i Tyskland er stadig i gang.

Virksomheden medgiver, at dataindsamlingen skete ved en fejl, men selskabet siger samtidig, at eftersom det trådløse udstyr er indstillet til at skifte kanal fem gange i sekundet, så er der kun blevet indsamlet fragmenter af den personlige web-trafik.

Det på trods af, at trådløse netværk er i stand til at behandle adskillige megabyte data per sekund.

Den software, som blev brugt til trådløs dataindsamling, er sidenhen blevet fjernet fra Street View-bilerne, fortæller virksomheden.

Google genoptog indsamlingen af Street View-billeder i sidste måned i Irland, Norge, Sydafrika og Sverige, og i sidste uge i Storbritannien.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere