03. oktober 2013 - 12:01Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Forstærker af telesignal
Hej
Jeg bor i Sverige, men arbejder i Danmark. Jeg har et 3 abonnement i Sverige, som jeg kan anvende i DK uden at skulle anvende roaming.
Jeg er lige flyttet ind i en ny lejlighed i Malmö. Problemet er at 3's signal i min nye lejlighed er næsten ikke-eksisterende. Jeg skal stå ved vinduet i køkkenet for at kunne få noget der minder om signal. Har snakket med 3 men de kan desværre ikke gøre noget ved det. (Telias forbindelse i lejligheden er fuld).
Nogen der ved hvad det kan skyldes?
Er der en slags forstærker/forlænger af tele signal som man evt. kan sætte op ved vinduet som kan "videresende" signalet ind i lejlighed (a la en router der vidersender et trådløst netværks signal)?
husk lige at læse det med småt... nb: Tilslutning af ovenstående enhed bør ikke ske uden forudgående aftale med teleoperatør, da det kan skabe forstyrrelser for andre brugere.
Olsens IT gør også opmærksom på, at anvendelse af frekvenser udenden nødvendige tilladelse kan straffes med bøde. Dette følger af § 54, stk. 1,nr. 1, i frekvensloven (lov nr. 475 af 12. juni 2009 om radiofrekvenser).
Så husk at spørge dit teleselskab om tilladelse før du stiller repeater/booster op.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.