Avatar billede NVedsted Juniormester
13. februar 2010 - 21:37 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Hvordan sender man besked til alle medlemmer i en gruppe på facebook?

Det måske et latterligt spørgsnål, men har meget brug for hjælp!
Avatar billede store-morten Ekspert
13. februar 2010 - 21:48 #1
Lige under gruppens billede er det muligt at:
Send besked til alle medlemmer.
Avatar billede store-morten Ekspert
13. februar 2010 - 21:51 #2
PS. Du skal være Administrator for at kunne?
Avatar billede NVedsted Juniormester
13. februar 2010 - 21:55 #3
Har selv lavet den og er administrator men den er der ikke!!!
Avatar billede store-morten Ekspert
13. februar 2010 - 22:08 #4
Mærkeligt?
Jeg har 5 valg muligheder under billedet.
Avatar billede NVedsted Juniormester
13. februar 2010 - 22:10 #5
jeg har fire ;-)
Avatar billede store-morten Ekspert
13. februar 2010 - 22:19 #6
Underligt? Klippe fra FB-Hjælp

hvis du er administrator af en Facebook-gruppe, sende en besked til alle medlemmerne af din gruppe ved at gå til gruppens profil og følge linket "Send besked til alle medlemmer" under gruppebilledet. Vær opmærksom på, at denne funktion kun er tilgængelig for grupper på 5.000 eller færre personer.
Avatar billede NVedsted Juniormester
13. februar 2010 - 22:30 #7
Har læst det på hjælp-siden.
Avatar billede JArndal Nybegynder
13. februar 2010 - 22:44 #8
Nicklas:
er det en gruppe eller en fanside?
folk forveksler de to ting hele tiden!!
Avatar billede NVedsted Juniormester
13. februar 2010 - 23:21 #9
hvad er forskellen? nå men jeg tror det er en fan side for der står ikke "bliv medlem2 men "bliv fan" kan det ikke passe.
Avatar billede JArndal Nybegynder
14. februar 2010 - 12:37 #10
jo. en fanside skal man "blive fan af" og en gruppe skal man blive medlem.
ved desværre ikke hvordan man sender til alle sine medlemmer, da jeg ikke selv opretter uanede mængder af ligegyldige ting på Facebook.
Avatar billede NVedsted Juniormester
14. februar 2010 - 23:03 #11
Så virker det!!! Jeg skulle ind under rediger side, og så over ved annonce.
Avatar billede lene:O) Praktikant
27. september 2021 - 07:15 #12
Jeg vil gerne hjælpes derhen også, jeg har en privat gruppe, jeg gerne vil sende en besked til alle medlemmer. Jeg har selvfølgelig grundigt læst jeres svar og anvisninger her og prøver. Dog uden held. Bh. Lene
Avatar billede NVedsted Juniormester
27. september 2021 - 15:08 #13
Hej, Lene. Jeg havde helt glemt, at den her side eksisterede, haha.

Jeg tror den bedste måde at komme omkring dette på er ved at oprette en Messenger-chat, hvor du tilføjer alle fra gruppen til. Hvis der er mange mennesker i gruppen, så er det selvfølgelig ikke en god løsning.

Men det er måske smartere at age Facebook med hårene og bruge de værktøjer man har i en gruppe, så måske er den smarteste løsning den simpleste, hvor du bare lavet er opslag i gruppen. Hvis du derudover er admin/moderator for gruppen, så bør du også kunne lave opslaget til en "meddelelse", derved vil den stå øverst på gruppens side.

Håber du kan bruge forslagene til noget. Jeg tror Facebook med vilje har gjort det svært at lave store Messenger-grupper, da det bliver brugt meget til spam. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester