18. januar 2007 - 11:37Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Afvisning af sendte mails
Vi kører i Outlook der ligger på en MS Exchange Server. Vores problem består i at vi på udvalgte modtagere (og der kommer hele tiden nye til) først får flg meddelse: "This is an automatically generated Delivery Status Notification. THIS IS A WARNING MESSAGE ONLY. YOU DO NOT NEED TO RESEND YOUR MESSAGE. Delivery to the following recipients has been delayed. xxxxxxxfassaden@x-online.de" og dernæst dagen efter denne: "Meddelelsen nåede ikke frem til nogle af eller alle de ønskede modtagere. Emne: Bauvorhaben Malmö Sendt: 12-01-2007 14:23 Der kunne ikke leveres til følgende modtager(e): 'xxxxxxxfassaden@t-online.de' den 14-01-2007 14:32 Meddelelsen kunne ikke leveres inden for det angivne tidsrum. Prøv igen, eller kontakt administratoren. <xxxxxx.dk #4.4.7>
Har lige red. lidt i mail adr af sikkerhedsgrunde.
Er der nogle hajer derude der har et godt bud på dette evige irritationsmoment ? Venlige hilsner
Uden egentlig at være nogen haj synes problemet at være, at den angivne mail, pga et ikke-nærmere-angivet problem, ikke kan anbringes i modtagerens mailbox. Modtager mailserveren har tilsyneladende haft mailen liggende et par dage og ventet på at problemet skulle forsvinde, inden leverancen er opgivet.
Kan man forestille sig at modtagerens mailbox simpelthen er overfyldt.
Tak for svaret, men det er ikke problemet idet nogle af dem der ikke kan sendes til har masser af plads (har ringet og spurgt både inden og efterfølgende en afsendelse).
Jeg ville prøve at undersøge om deres e-mail adresser er valide - få adresserne undersøgt hos modtageren! De bliver åbenbart afvist af serveren, som ikke er i stand til at finde den angivne modtager i sit system.
der er vist 2 forskellige modtager adresser til den samme mail: xxxxxxxfassaden@x-online.de og 'xxxxxxxfassaden@t-online.de', måske problemet ligger der!
Tak for svar, men det er heller ikke årsagen. De modtagere vi taler om dækker et relativt bredt udsnit, lige fra samtlige medarbejdere hos det lokale erhvervsråd, vore tyske partnere over en islandsk kunde, så det er heller ikke der, men mange tak for buddet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.