Avatar billede jgkl Nybegynder
28. juni 2006 - 11:19 Der er 2 kommentarer

Lås windows i browser kiosk mode

Hej Jeg skal stille en "intranet kiosk" op, og har i den anledning et spørgsmål?

Er der nogen som kender et software (freeware) eller et tricks, som kan gøre at kun en bruger med de korrekte rettigheder, kan forlade browseren, som kører kioskmode og rode med windows 2000 f.eks. lukke browseren, eller maskinen?
Avatar billede venturer Nybegynder
28. juni 2006 - 11:54 #1
Windows kan desværre ikke selv låses i kiosk mode. Så enten skal du bruge en tredieparts løsning eller en Linux box.
Måske kan dét her bruges:
http://www.visualautomation.com/securedesktop/index.html
Avatar billede jgkl Nybegynder
28. juni 2006 - 12:45 #2
OK, tak, har fundet et 3. parts værktøj..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester