19. juli 2005 - 11:39Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Netgear 54 mbps 2,0 usb apapter
jeg har problemer med at min usb adapter bliver smidt af netværk et par sekunder, hvis min pc arbejder med noget andet (eksempel virusscan, udpakning af rar filer eller brænding af dvd) det er skide irriterende nogen gange kommer den på igen efter et par sekunder andre gange skal jeg slukker router før den kan finde den igen, jeg har slået winxp wireless fra efter at den blev smidt af hver dag, men den kan stadig finde på at ryge og nogen gange bare et par sekunder hvor ikonet bliver rødt, så kommer den på forfra og alt hvad der hedder downloads skal starte forfra
har netop haft samme problem, det viste sig at være selve computeren, for efter skift har den ikke gjort det (og det var clean installs på begge maskiner)
Det kan have noget med timeout på USB, for det er jo, når maskinen baslaglægger enorme resourser til virusscan, udpakning af rar filer eller brænding af dvd, og den har så ikke tid til USB.
1. Klik på Start, klik på Kontrolpanel, og klik derefter på Ydelse og vedligeholdelse. 2. Klik på System, og klik derefter på fanen Hardware. 3. Klik på knappen Enhedshåndtering. 4. Udvid USB-controllere. 5. Højreklik på hver eneste enhed under noden USB-controllere, og klik derefter på Fjern for at fjerne dem én ad gangen. 6. Genstart computeren, og geninstaller derefter USB-controllerne. 7. Tilslut USB-enheden, og kør derefter en test for at sikre dig, at problemet er løst.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.