Avatar billede nuckiear Nybegynder
24. oktober 2004 - 19:04 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Indbosforsikring dækker tyveri ?

Min kæreste har fået stjålet sin taske med mobil osv i her i weekenden, dækker vores alm. indbosforsikring det ?
Avatar billede Spotgun Seniormester
24. oktober 2004 - 19:34 #1
Det afhænger jo af hvad der står i dine forsikringspapirer, men normalt ville jeg mene den dækker det. Min indboforsikring hos Tryg dækker ihvert fald et par forskellige situationer der dækker området "simpelt tyveri", som er det du nok hentyder til.
Avatar billede norbert Nybegynder
24. oktober 2004 - 19:50 #2
Hvis du gør anråb, dvs. råber op, når du ser tyveriet, så skulle det dække 100 pct., men det er jo desværre ikke altid man opdager det, før det er forsent, og tyven er væk.
Avatar billede nuckiear Nybegynder
24. oktober 2004 - 19:56 #3
Der kom en bag fra og stjal hendes taske ud af hånden på hende og løb med den ...
Avatar billede peet-49 Novice
24. oktober 2004 - 19:57 #4
Som norbert siger: Langt fra alle forsikringer dækker simpelt tyveri, men dækker ran.
Avatar billede norbert Nybegynder
24. oktober 2004 - 20:35 #5
Hvis I har råbt op, da tyveriet var i gang, og I har vidner på det, er jeg næsten sikker på, at forsikringen dækker. For så har I gjort omgivelserne opmærksom på, at her sker der noget usædvanligt. F.eks. råbe STOP TYVEN. Så skulle den være sikker.
Avatar billede peet-49 Novice
24. oktober 2004 - 20:43 #6
Hvis de har råbt, er det ran, og det dækkes.
Avatar billede nuckiear Nybegynder
24. oktober 2004 - 21:41 #7
Det er politi anmeldt og det hele og politiet ville sende anmeldelsen til forsikrings selskabet
Avatar billede simon_iknow Nybegynder
26. oktober 2004 - 11:30 #8
Undskyld jeg siger det, men jeg kan ikke se at det skulle gøre nogen forskel at man råber eller ej. Hvad hvis man er stum eller ikke er dansk-talende ? Jeg har svært ved at se, at loven skal tage højde for menneskers reaktionsmønster, de denne er meget forskellig fra person til person.  Man har set gerningsmanden, og kan derfor identificere vedkommende. Dette skal selvfølgelig meldes til politiet hvilket også er gjort. Jeg kan kun forestille mig at forsikringen dækker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis