Hej? Jeg skal lige høre om der er nogen, som har en ide om hvordan man henter et produkt og leverandør på samme tid i to tabeller, hvis vi har en PN i produktliste, som hedder prodnummer den er tilknyttet til leverandørlisten som FN.
PS. Vi skal ha' hentet alle oplysninger i vores produktliste, men kun leverandørens navn i leverandørlisten. På forhånd tak for evt. svar som vil komme.
vi har en tabel som heder levliste den tabel indeholder coloe navn,kontakt,cpr,adresse,postnr,by,telefon,telefax,mobil,hjemmeside,status,prodnummer primær nøgle er cpr og prodnummer fremmenøgle tabel2 heder prodliste den indeholder nummer,antal,navn,indpris,udpris,profit,moms,cpr nummer er primær nøgle og cpr fremenøgle når vi gemmer et produkt så skal produktnummer være tilknytted leverandøren vi begynder med at søge for produkt via produktnummer(nummer) ud fra det produktnummer skal vi så få fat i alle kolonner i prodliste tabellen og leverandørens navn i levliste tabellen På forhånd tak.
Det skal lige tilføjes at vi ikke kender leverandørens cpr nr, så når vi søger ligger produktnummeret inde i leverandørlisten som fremmednøgle. Udfra denne kendte fremmednøgle skal den hente leverandøren.
Er det på plads? Hvis ja, pls luk spørgsmålet og giv arne hans point....
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.