GTL-timing/Bundkort - hvad er galt?
Hej alle,Jeg har et ellers udmærket bundkort fra DFI, som jeg ikke kan få til at makke ret. Kortet er et AD 77 Infinity, hvilket desværre ikke har noget med levetiden at gøre.
http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=1267
Problemet er, at computeren i opstarten aldrig når længere end til et punkt, der ifølge de små LEDs og manualen betyder "Programming the GTL timing".
Så når den ikke længere, og da jeg på det tidspunkt endnu ikke har fået så meget som et lille bitte blink på skærmen, kan jeg ikke ændre noget i Bios.
Samtidig kan jeg fortælle, at problemet er opstået ud af det blå. Desværre. - Jeg har ikke overclocket eller pillet ved indstillinger. Så vidt jeg kan se, så er det sket ved at kabinettet har fået et puf, og så er en køler eller en anden forbindelse gået løs.
Det problem jeg skal have løst er følgende: Hvad er galt (altså hvad skal udskiftes/repareres)? Og hvad fanden er GTL-timing. Jeg giver point for alle opklarende svar.
Med håbefulde forventninger,
Christian