Video: Mini-projektor til mobilen

Sidste år var GPS’er i mobiler det nyeste påfund. I 2008 kan vi vente at se de første telefoner med indbyggede mini-projektorer. Se video af en ekstremt lille fremviser her.

Vi har tidligere skrevet om mini-projektoreren Pico fra Texas Instruments, der skaber et
udmærket 15 tommer billede selv i et rum, hvor der er meget lys.

Pico er dog en prototype, men alligevel tyder meget på, at mini-projektorer i mobiltelefoner ikke længere er ren science fiction og fremtids lir.

Firmaet 3M har under den store forbrugerelektronikmesse CES i Las Vegas netop fremvist sit bud på en minifremviser med flash hukommelse.

Den ekstremt lille projektor er blot fire centimeter høj og tre centimeter bred. Derfor kan den bygges ind i mobiltelefoner eller i digitalkameraer for den sags skyld. De første produkter med indbyggede mini-projektorer fra 3M ventes at dukke op allerede her i begyndelsen af 2008.

Her er en video af den lille dims og et kort interview med en af personerne bag:

(Video er blevet fjernet)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere