Mo-biler fra Fiat

Den italienske bilfabrikant lancerer nu stilige mobiler udført i aluminium med MP3-afspiller, e-mail, kamera, video og Bluetooth.

Vi har tidligere beskrevet Fiat og Microsofts Bluetooth project Blue&Me - et projekt, der skal tilføje software udviklet af Microsoft til Fiats biler og gøre det muligt at tilslutte elektroniske produkter som mobiltelefoner, MP3-afspillere og andre mobile enheder.

Nu vil Fiat også selv levere mobiltelefoner med Bluetooth. I hvert fald lancerer bilfabrikanten en række forskellige aluminiums-telefoner med et mørkeblåt Fiat-logo.

I slutningen af maj præsenteres mindst fire forskellige Fiat-telefoner med MP3-afspiller, kamera, video og – naturligvis – Bluetooth. Nogle af de nye modeller bliver vandtætte og oplagte at tage med på stranden.

I starten kan telefonerne kun købes i udvalgte koncept-butikker i Italien, men hen over sommeren vil de også kunne fås over hele Europa.

Priserne på de enkelte modeller er ikke offentliggjort endnu.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere