Siemens i jysk million-offensiv

Mobiltelefonproducenten Siemens har i dag tegnet den største sponsorkontrakt i dansk idræt med Superligaklubben AaB. 11,7 millioner D-Mark - 44,46 millioner kroner - over fire år. Virksomheden vil være synlig i det nordjyske og flytter inden for få år til selve Aalborg.

Af Kim Elmose, IDG Online

Den tyske elektronikgigant og mobiltelefonproducent Siemens følger nu efter Memory Card Technology og investerer i dansk idræt. Ikke i cykelsport som det århusianske firma, men i fodbold.

Sponsoratet skal ses i direkte forlængelse af virksomhedens opkøb af Boschs udviklingsafdeling i Pandrup og sidste uges milliardordre hos Flextronics. Siemens vil være nordjyder.

Superligaklubben AaB og Siemens kunne på et pressemøde ved middagstid glæde sig over at have hevet dansk idræts største sponsorkontrakt hjem med en årlig værdi på 11,1 millioner kroner. Til sammenligning skyder mejerierne 10,5 millioner kroner årligt i fodboldlandsholdet.

11,7 millioner D-Mark - 44,46 millioner kroner - kan klubben tjene i løbet af de næste fire år, afhængig af sportslige resultater, herunder deltagelse i de europæiske mesterklubbers UEFA-turnering. Kontrakten indeholder derfor en option på yderligere to års sponsorat.

Navn skal ud til flere

Siemens investering er et led i en strategi, som også følges i andre europæiske lande. Således er virksomheden hovedsponsor for italienske Lazio og franske Bordeaux, og co-sponsor for Real Madrid og Bayern München.

Jesper Scheel-Bech, marketing manager i Siemens Information and Communication Consumer Business oplyser, at formålet er at gøre selskabets navn bedre kendt - blandt andet på mobiltelefonmarkedet, som virksomheden satser på. Som et led i aftalen vil AaB´s spillere også kunne bruges til direkte markedsføring af Siemens.

Valget af den nordjyske fodboldklub er ikke tilfældigt. Siemens købte tidligere på året udviklingsdelen af mobiltelefonfabrikken Bosch Telecom i Pandrup med 350 medarbejdere. Afdelingen hedder nu Siemens Mobile Phones, og den vil inden for få år blive flyttet til Aalborg, oplyser Siemens Danmarks pressechef Ole Haun. En yderligere lokal forankring er derfor ønskelig.

Desuden har Siemens lige placeret en ordre på mobiltelefoner på 20 milliarder i Flextronics - den tidligere produktionsdel af Bosch Telecom.

Allerede på søndag vil AaB optræde med den nye sponsor på trøjerne til afløsning for den hidtidige, benzinselskabet Metax.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere