Der er lagt op til kolde afvaskninger på aktiemarkedet i dag, hvor investorerne skal agere på de europæiske børser oven på fredagens kursfald i USA. Og et par spande koldt vand er det blevet til.
Umiddelbart efter åbning af salget på Københavns Fondsbørs faldt flere af de toneangivende aktier markant. Således faldt Navision aktierne med 9 procent i løbet af de første 15 minutter, mens GN Store Nord og Tele Danmark fulgte efter med kursfald på 8,5 procent og 7,8 procent.
Klokken 9:35 var kursen på Navision 501, på GN Store Nord 530 og på Tele Danmark 515. Kursfaldene betyder, at KFX-indekset i løbet af den første time er faldet med 11,56 point til 255,75.
Andre IT-aktier er også ramt af større kursfald. Damgaard er faldet 40 kroner til kurs 450, i-data international er faldet med 28 kroner til 285.
De øvrige europæiske aktiemarkeder er også på ude på en rutsjetur. Det svenske OMX er faldet med 2,8 procent, og det schweiziske indeks faldt med 3,59. De største dyk til morgen var på CAC 40 indekset, der faldt med 5,02 procent og DAX-indekset, der faldt med 4,33 procent, skriver RB-Børsen.