Artikel top billede

Adobe langer ud efter Steve Jobs i Flash-strid

Adobes grundlæggere langer i åbent brev ud efter Steve Jobs.

Computerworld News Service: Konflikten mellem Apple og Adobe om internettets fremtid er på vej helt op i det røde felt. Torsdag oprustede Adobe med en ny annoncekampagne og et åbent brev. Du kan læse mere om, hvad der er op og ned i balladen her.

De iøjnefaldende annoncer har teksten "Vi [hjerte] Apple" og et Adobe-logo, hvorunder der står:

"Men vi elsker ikke, når vi får fjernet vores frihed til at vælge, hvad vi skaber, hvordan vi skaber det, og hvad man oplever på nettet."

Anden halvdel af det todelte slag er et åbent brev på Adobes hjemmeside under titlen "Vores tanker om åbne markeder," som er skrevet af Adobes grundlæggere, John Warnock og Chuck Geschke.

Det er et tydeligt angreb på Steve Jobs essay "Tanker om Flash."

At skabe det bedste produkt

Med åbne markeder har alle med en god ide en chance for at drive innovation og finde nye kunder. Adobes forretningsfilosofi er baseret på en præmis, der går ud på, at åbne markeder lader det bedste produkt vinde til sidst - og at den bedste måde at konkurrere derfor er ved at skabe det bedste produkt og innovere hurtigere end konkurrenterne.

Men Steve Jobs brev er skarpere i kritikken af Flash, og den administrerende direktør udlægger metodisk de praktiske og tekniske grunde til at droppe Adobes teknologi.

Adobes brev består på den anden side af vage beskyldninger og idealer og tilbyder ikke konkrete svar på Steve Jobs' bekymringer.
Offentligheden er generelt ikke nødvendigvis interesseret i debatten om åbne og lukkede platforme. Den vil bare have sin internet-video, spil og hjemmesider, der virker på dens iPhones og iPads.

Men indtil videre har den manglende Flash-support ikke givet ridser i lakken, når det kommer til salgstallene for iPhone, og det sker nok heller ikke med baggrund i denne strid på ord.

Spørgsmålet handler nu om tiden. Flash er voldsomt populært nu, men det er langsomt ved at få konkurrence fra for eksempel HTML5.

Kan Adobe fortsætte innovationen og stadig holde Flash relevant, når slagmarken skifter til den mobile markedsplads, der endnu ikke har indoptaget teknologien?

Eller er det begyndelsen på enden for Flash?

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere