Artikel top billede

Bønder bremser rapport om offentlige it-skandaler

Afløseren til Bonnerup-rapporten fra 2001 om årsagerne og ikke mindst kuren mod offentlige it-skandaler er blevet udskudt. Politikerne har andet at tage sig til end at behandle rapporten.

Den længe ventede udredning fra Finansministeriet omkring årsagerne og nøglerne til at løse til de evindelige offentlige it-skandaler er blevet udskudt.

Det var ellers ventet, at rapporten ville ramme it-Danmark inden for få dage. Men den er blevet udskudt grundet politiske behandlinger i regeringens økonomiudvalg vedrørende landbrugsstøtte til de trængte landmænd.

Udredningen om de offentlige it-skandaler forventes dog at blive behandlet snart og blive offentliggjort inden for de næste par uger.

Mangler professionalisme

Rapporten vil givetvis kunne karakteriseres som afløseren til den såkaldte Bonnerup-rapport fra 2001, der netop også omhandlede, hvordan det offentlige får bugt med sine mange udfordringer med at stable stabile it-projekter på benene.

En af hovedmændene bag rapporten er Finansministeriets digitaliseringschef, Lars Frelle-Petersen, der også fungerede som projektleder i Bonnerup-rapporten.

Han har tidligere over for Computerworld luftet lidt af indholdet i den kommende rapport, som er blevet udarbejdet sammen med Videnskabsministeriet, Skatteministeriet og Økonomi- og Erhvervsministeriet.

Lars Frelle-Petersen fortalte dengang, at det offentlige ikke er dygtig nok til at håndtere store og komplicerede it-projekter, som derefter munder ud i budget- og tidsoverskridelser.

"Samlet set har vi i det offentlige brug for at blive mere professionelle til at håndtere it-projekter. Det tror jeg, vi alle kan blive enige om," forklarede Lars Frelle-Petersen 19. februar.

Han forklarede, at projektgruppen derfor har set på, hvad landets store private virksomheder gør for at køre deres it-projekter sikkert hjem.

Tunge kravspecifikationer

Staten har dog lidt andre udfordringer end dem, som store virksomheder dagligt bokser med. Lars Frelle-Petersen nævnte tre områder, hvor de statslige it-projekter skiller sig væsentligt ud.

For det første har en lille offentlig styrelse med 80 medarbejdere sjældent it-projektkompetencer nok til at påtage sig større projekter.

Dernæst er større it-projekter ikke en disciplin, der bliver gennemført én gang om ugen. Slutteligt har mange myndigheder historisk set dårlige erfaringer med it-leverandørers evne til at levere det ønskede.

De tre forhold lagt sammen gør det vanskeligt at gennemføre projekter i det offentlige, fordi projekternes kravspecifikationer bliver meget komplicerede og tidskrævende at gennemføre.

Netop forsinkelser og budgetoverskridelser er to af de hovedområder, som den kommende udredning vil forsøge at gøre op med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis