Artikel top billede

Novell afviser 'utilstrækkeligt' milliardbud

Som en interessant optakt til ugens Novell BrainShare-konference i Salt Lake City har Novells koncerndirektør fortalt, at firmaet har afvist et købstilbud på 11 milliarder kroner.

Computerworld News Service: Novells topchef informerede i weekenden kunderne om, at open source-softwareleverandøren havde sagt nej tak til et købstilbud fra hedgefonden Elliott Associates på omtrent 11 milliarder kroner.

Novells koncerndirektør, Ron Hovsepian, skriver:

"Som I måske ved, meddelte Elliott Associates, L.P. uopfordret 2. marts et betinget tilbud om at opkøbe Novell. I dag har vi udsendt en pressemeddelelse, der fortæller, at vores bestyrelse efter en grundig overvejelse, der inkluderede en gennemgang af købstilbuddet sammen med bestyrelsens uafhængige økonomiske og juridiske rådgivere, har konkluderet, at Elliotts tilbud et utilstrækkeligt, og at det undervurderer virksomhedens franchise- og vækstpotentialer. Herudover har vi offentliggjort, at vores bestyrelse har autoriseret en grundig gennemgang af forskellige alternativer til at forbedre aktionærernes værdi."

Der er blevet sat spørgsmålstegn ved, om Novell faktisk er 11 milliarder kroner værd, og om virksomheden burde skynde sig at slå til og tage imod tilbuddet på 31,6 kroner per aktie, men andre mener, at Novell kan være det og måske endnu mere værd i lyset af eksempelvis dens formueværdi på godt 10 milliarder.

Novell har været i økonomisk modvind og har for nylig offentliggjort en salgsnedgang for sjette kvartal i træk. Omsætningen faldt med 10 procent i sidste regnskabsår, der sluttede i oktober, mens virksomhedens negative resultat voksede. Hovsepians samlede årlige kompensation som koncerndirektør faldt med 17 procent til knap 31,6 millioner kroner.

Alligevel er virksomheden sprunget fremad med nye udviklingsprojekter heriblandt dens programpakke til social netværk og samarbejde, Pulse, der nu er i beta.

Novell skabte oprindeligt sig et navn i 1983 med introduktionen af netværks-styresystemet NetWare og dominerede dette marked i 10 år. Virksomheden blegnede dog i konkurrencen med Microsoft i 1990'erne, og dens tiltag for at sprede sig ud via opkøb som Unix System Laboratories og WordPerfect bragte ikke Novell tilbage til dens tidligere storhed.

I de senere år har Novell fokuseret på open source-software via dens opkøb af SuSE og Ximian, og har lappet forholdet til Microsoft.

Opkøbstilbuddet og Novells afvisning af det vil højst sandsynligt komme til at sætte krydderi på denne uges Novell BrainShare-konference i Salt Lake City.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere