Artikel top billede

Apple anklager HTC for at stjæle iPhone-opfindelser

Apple har i denne uge anlagt sag mod HTC med den begrundelse, at den taiwanske virksomhed overtræder 20 Apple-patenter.

Computerworld News Service: De patenter, Apple anklager HTC for at have krænket, handler om brugerfladen til iPhone og om telefonens underliggende arkitektur og hardware, lyder det fra Apple i en udtalelse om emnet.

HTC-telefonerne inkluderer blandt andet dem, der bruger Googles styresystem til mobiltelefoner, Android. Sagsanlægget blev indgivet både ved retten i Delaware og ved den amerikanske internationale handelskommission.

"Vi kan enten læne os tilbage og se til, mens konkurrenterne stjæler vores patenterede opfindelser, eller vi kan gøre noget ved det," citerer udtalelsen Apples administrerende direktør Steve Jobs for at sige.

"Vi har bestemt os for at gøre noget ved det. Vi tror på, at konkurrence er sundt, men konkurrenterne burde udvikle deres egne teknologier i stedet for at stjæle vores."

Apples sagsanlæg indeholder mange referencer til HTC's Android-produkter, der angiveligt skulle gøre brug af patenterede teknologier, men nævner også en del andre HTC-enheder som eksempler på unfair import og salg, for eksempel Touch Pro, Pure, Imagio og Tilt, der kører med Windows Mobile.

Sagsanlægget er den sidste i en række patent-sager mellem forskellige producenter af smartphones.

De mange sager er sigende i forhold til markedet for smartphones, som er præget af intens konkurrence. "Det er en kamp om, hvem der i sidste ende skal kontrollere smartphone-markedet," siger Carl Howe, der er analytiker ved Yankee Group.

Iphone-dræbere

Selv om branchen har talt om touch-screen telefoner lige siden Apples iPhone kom på markedet, så er det først nu, at der er kommet serøse konkurrenter på banen.

"Dette er det første år, hvor vi ser telefoner designet til at være iPhone-dræbere på markedet, så for første gang siger Apple, 'lad os forsvare de patenter,'" forklarer Carl Howe.

Apples sagsanlæg viser, at virksomheden vil forsvare sin position.

"På samme måde som Nokia anerkendte Apple som seriøs konkurrent, anerkender Apple nu HTC som rival," vurderer Charles Golvin, der er analytiker ved Forrester Research.

Nokia har for nyligt lagt sag an mod Apple, som virksomheden mener, overtræder Nokias patenter.

Da Apple introducerede iPhone, gjorde virksomheden en stor pointe ud af at fortælle, at der fandtes hundredvis af patenter på telefonen, og at man ville forsvare sine patenter aggressivt, fortæller Carl Howe. HTC-sagen viser, at Apple mener det seriøst.

HTC har endnu ikke selv set sagsanlægget, så virksomheden kan ikke kommentere på de specifikke detaljer, siger Keith Novak, der er media relations manager ved virksomhedens nordamerikanske hovedkvarter i Bellevue, Washington. Han tilføjer dog, at virksomheden har produceret telefoner i mange år, og at den ejer mange af sine egne patenter.

"Vi bakker op om patentrettigheder og mener, at de skal overholdes," siger han.

Google havde ikke umiddelbart nogle kommentarer til sagen, og til hvorvidt virksomheden kan blive involveret i sagsanlægget, eftersom Googles software kører på en del af de HTC-telefoner, det drejer sig om. Microsoft har heller ingen kommentarer til sagen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere