Artikel top billede

Apple anklager HTC for at stjæle iPhone-opfindelser

Apple har i denne uge anlagt sag mod HTC med den begrundelse, at den taiwanske virksomhed overtræder 20 Apple-patenter.

Computerworld News Service: De patenter, Apple anklager HTC for at have krænket, handler om brugerfladen til iPhone og om telefonens underliggende arkitektur og hardware, lyder det fra Apple i en udtalelse om emnet.

HTC-telefonerne inkluderer blandt andet dem, der bruger Googles styresystem til mobiltelefoner, Android. Sagsanlægget blev indgivet både ved retten i Delaware og ved den amerikanske internationale handelskommission.

"Vi kan enten læne os tilbage og se til, mens konkurrenterne stjæler vores patenterede opfindelser, eller vi kan gøre noget ved det," citerer udtalelsen Apples administrerende direktør Steve Jobs for at sige.

"Vi har bestemt os for at gøre noget ved det. Vi tror på, at konkurrence er sundt, men konkurrenterne burde udvikle deres egne teknologier i stedet for at stjæle vores."

Apples sagsanlæg indeholder mange referencer til HTC's Android-produkter, der angiveligt skulle gøre brug af patenterede teknologier, men nævner også en del andre HTC-enheder som eksempler på unfair import og salg, for eksempel Touch Pro, Pure, Imagio og Tilt, der kører med Windows Mobile.

Sagsanlægget er den sidste i en række patent-sager mellem forskellige producenter af smartphones.

De mange sager er sigende i forhold til markedet for smartphones, som er præget af intens konkurrence. "Det er en kamp om, hvem der i sidste ende skal kontrollere smartphone-markedet," siger Carl Howe, der er analytiker ved Yankee Group.

Iphone-dræbere

Selv om branchen har talt om touch-screen telefoner lige siden Apples iPhone kom på markedet, så er det først nu, at der er kommet serøse konkurrenter på banen.

"Dette er det første år, hvor vi ser telefoner designet til at være iPhone-dræbere på markedet, så for første gang siger Apple, 'lad os forsvare de patenter,'" forklarer Carl Howe.

Apples sagsanlæg viser, at virksomheden vil forsvare sin position.

"På samme måde som Nokia anerkendte Apple som seriøs konkurrent, anerkender Apple nu HTC som rival," vurderer Charles Golvin, der er analytiker ved Forrester Research.

Nokia har for nyligt lagt sag an mod Apple, som virksomheden mener, overtræder Nokias patenter.

Da Apple introducerede iPhone, gjorde virksomheden en stor pointe ud af at fortælle, at der fandtes hundredvis af patenter på telefonen, og at man ville forsvare sine patenter aggressivt, fortæller Carl Howe. HTC-sagen viser, at Apple mener det seriøst.

HTC har endnu ikke selv set sagsanlægget, så virksomheden kan ikke kommentere på de specifikke detaljer, siger Keith Novak, der er media relations manager ved virksomhedens nordamerikanske hovedkvarter i Bellevue, Washington. Han tilføjer dog, at virksomheden har produceret telefoner i mange år, og at den ejer mange af sine egne patenter.

"Vi bakker op om patentrettigheder og mener, at de skal overholdes," siger han.

Google havde ikke umiddelbart nogle kommentarer til sagen, og til hvorvidt virksomheden kan blive involveret i sagsanlægget, eftersom Googles software kører på en del af de HTC-telefoner, det drejer sig om. Microsoft har heller ingen kommentarer til sagen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer