Se dvd-film i solbrillen

Med Accupix MPG-230M, der nærmest minder om et par solbriller, får man mulighed for at se dvd-film i en størrelse, som svarer til en 30 tommer skærm.

Indhold

Har man lyst til at se film helt alene, så kan det nu lade sig gøre med en brille fra Accupix. Firmaet har nemlig udviklet en filmbrille, der kan vise film eller tv, mens man bærer brillen. Det skriver Geekzone.

Accupix MPG-230M består af et CyberDisplay 180K minidisplay samt en tv-dekoder til NTSC-signaler og et chipsæt fra Kopin. Brillen har composite-stik, og det hele vejer kun 85 gram.

Skærmen er på 0,24 tommer og er af typen Active Matrix Liquid Crystal Display (AMLCD), og kan klare en opløsning på 800 x 225 pixels, hvilket svarer til 180,000 pixels.

Når man har brillen på, svarer billedet til, at man kigger på en 30 tommer skærm fra knapt to meters afstand.

MPG-230M har ikke brug for mere strøm end hvad tre AA-batterier kan levere, men hvor længe de holder, melder historien desværre ikke noget om.

MPG-230M er en biograf i solbrilleformat. Brillen kan vise film og tv på den indbyggede skærm på 0,24 tommer.
Indtil videre bliver dvd-brillen kun tilgængelig i Korea, og hverken pris eller eventuelt udbredelse i resten af verden er blevet oplyst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere